כתרים לשיניים קדמיות

לכל שן בחלל הפה שלנו יש תפקיד מוגדר. בשיניים הטוחנות אנחנו משתמשים, ניחשתם נכון, כדי לרסק ולטחון את המזון. הניבים החדים מסייעים לקרוע אותו ביעילות והשיניים שבקדמת הפה משמשות כמעין סכינים, שמבצעים חיתוך ראשוני למאכלים שאנחנו מכניסים לפה.  

בנוסף לתפקיד הפונקציונלי שלהן, לשיניים הקדמיות יש תפקיד נוסף שאנחנו לא תמיד לוקחים בחשבוןהן השיניים הבולטות ביותר בחלל הפה ולכן האסתטיקה שלהן משפיעה על האופן שבו הסביבה תופסת אותנו ועל המראה של החיוך שלנואולי יותר מכל שן אחרת בפה. לכן, כשאחת או יותר מהשיניים הקדמיות פגועות או חסרותזה יכול להשליך גם על הביטחון וההערכה העצמית שלנו. 

כתר לשן קדמית: ערכת ההצלה לחיוך שלכם 

כתר הוא אמצעי טיפולי שמשמש להחלפה של שן שאבדה או נעקרה מסיבות שונות. בנוסף, הוא יכול לשמש להשלמת חלקים מהשן אם היא נשברה, או אחרי טיפול שורש שדורש הסרה של חלק מהחומר המרכיב אותה.  

גם אם השן עדיין נמצאת במקומה, לעיתים לא יהיה מנוס מלהסירה בשל ריקבון, זיהום חיידקי מתקדם או דלקת חריפה. עם זאת, אנחנו במרפאה של ד"ר בביוב מאמינים כי ראשית חשוב לעשות הכול כדי להציל את השן, כאשר עקירתה והנחת שתל וכתר במקומה ישמשו כמוצא אחרון, ולאחר שמוצו כל האפשריות לשקם את השן המקורית שלכם. לכן, אנחנו ממליצים להגיע למרפאה לאבחון מדויק, שנערך על ידי דר' אבי בביוב, בשיתוף פעולה של מומחים מתחומים שוניםאשר בסופו יומלץ על הטיפול הנכון ביותר בעבורכם. 

להתאים את הכתר לתפקיד השן 

כאמור, לכל קבוצה של שיניים בחלל הפה יש תפקיד שונהולכן ישנה נטייה מסוימת להעדיף חומרים שונים גם להכנת הכתרים שמחליפים את השיניים האלו או חלקים מהן. בעבר, רוב הסתימות לרוב השיניים היו מורכבות בבסיסן ממתכות כמו כסף או זהב, כאשר עם השנים נכנס לשימוש גם ציפוי חרסינה שעוטף את הכתרים האלו ומעניק להם מראה טבעי יותר, המשתלב עם השיניים הטבעיות הסמוכות באופן מושלם. 

כיום, ישנה גם נטייה הולכת וגוברת להשתמש בכתרים ללא מתכת, שיכולים להיות מיוצרים מחומרים שונים כמו זכוכית או חרסינה מלאה. לצד אלו גם הולך ותופס תאוצה ברחבי העולם השימוש בכתרי זרקוניה, אשר מיוצרים מחומר בשם זירקוניום, המזכיר בהרכב, בצבע ובתחושה שלו את אלו של השן האנושית.  

השימוש בחומרים כאלו בדרך כלל יקר יותר מהכנת כתר ממתכת עם ציפוי של חרסינה. הם גם עשויים לעיתים להיות מעט פחות עמידים מהם, אם כי הדבר תלוי באיכות החומרים ובתהליך הייצור.  

לכן, כאשר נדרשים כתרים לשיניים הטוחנות האחוריות, אשר בדרך כלל אינן נראות לעיןאך דורשות התמודדות עם לחצים רביםייתכן כי כתרים ממתכת עם ציפוי חרסינה יתאימו יותר. מנגד, לשיניים קדמיות שאינן נדרשות להתמודד עם לחצים רבים מדי, אך ממלאות תפקיד אסתטי חיוני וחשוב, ייתכן כי יתאימו יותר כתרים מחרסינה או מזרקוניה. 

עם זאת, חשוב בהיבט הזה לשפוט כל מקרה לגופו. לכל אדם יתאימו כתרים מסוג שונה ועל ההחלטה הזאת משפיעים גורמים רבים, החל מהצורך הרפואי, דרך משך הטיפול ועד לעלותו. לכן, חשוב לקבל את ההחלטה תוך התייעצות עם רופאים מומחים ובהתאם להמלצה שלהם. 

כיצד מתבצעת התאמת הכתרים? 

בשלב הראשון, יתבצע כאמור האבחוןבו נצלם את חלל הפה ותבוצע הדמיה תלת ממדית של המצב הדנטלי. אנחנו במרפאה בוחנים בשלב הזה לא רק את השן שדורשת טיפולאלא את בריאות השיניים והחניכיים מכל הבחינות. לצורך כך, אנו משתפים בתהליך האבחון מומחים מתחומים שוניםלרבות חניכיים, כירורגיית פה ולסת, יישור שיניים, שיקום הפה ועוד. ד"ר בביוב שותף לכל תהליך אבחון, של כל מטופל באשר הוא, על מנת לוודא שכל אחד מקבל את היחס האישי והמקצועי הטוב ביותר. 

בשלב השני יוחלט, בשיתוף עם המטופל כמובן, באילו חומרים להשתמש בשתלים. זאת לאחר שהרופא יסביר על כל האפשרויות שעומדות בפניכםעל כלל היתרונות והחסרונות שלהן. לאחר מכן ייקבע מועד להתקנת הכתרים. שימו לב כי לעיתים יהיה צורך במספר פגישות במרפאה, הדבר תלוי במצב הדנטלי שלכם ובצורך הטיפולי. 

אם יש צורך בהתקנת שתלים להחלפה כוללת של שיניים חסרותראשית נבצע טיפול אחר להתקנת השתל עצמו, מעין בורג מטיטניום שמחליף את שורש השן, ונתקין כתר זמני בלבד. לאחר תקופה של בין שבוע למספר שבועות, בהן נמתין לקליטתו של השתל בעצם הלסת, יתקיים מפגש נוסף במרפאה שבו יותקן הכתר הסופי. זאת על מנת לאפשר לאזור המטופל להתאושש ולהחלים וכן לשפר את מראה הכתר הקבוע על מנת שיהיה כמה שיותר קרוב למראה השן המקורית. 

הימים שלאחר הטיפול: משנה זהירות בשמירה על השיניים 

טיפול להנחת כתרים בשיניים הקדמיות, בייחוד אם הוא לא משולב עם טיפולים אחרים, אמור להיות תהליך די פשוט שבסופו תוכלו לשוב במהרה לפעילות רגילה. עם זאת, מומלץ להימנע משתייה או מאכילה לפחות שעתיים לאחר הניתוחאו עד שחולפת השפעת חומר ההרדמה. 

בימים שלאחר הטיפול, מומלץ להימנע מלעיסה של אוכל קשה, וכן לא לשתות או לאכול מזונות חמים או קרים מדי. רצוי גם להימנע מפעילות שעלולה לסכן את השיניים הללו, כמו משחקי כדור או ספורט אתגרי.