הלבנת שיניים


צמחים שמלבינים שיניים, הלבנת שיניים בלייזר, שיטות להלבנה ביתית וציפויי שיניים מסוגים שונים – הדרכים להלבין שיניים בשנים האחרונות הפכו ליותר ויותר מגוונות.

ד"ר אבי בביוב מייסד ומנהל רפואי
ד"ר אבי בביוב 
מייסד ומנהל רפואי

המדריך המלא למי שרוצה חיוך לבן, צחור ויפהפה

תחום הלבנות השיניים ממשיך לצבור תאוצה בשנים האחרונות.  אם פעם היה מדובר בטיפול שמקובל בעיקר בקרב סלבריטאים ואנשי מעמד העליון, הרי שהיום, הודות לשיטות מגוונות ולפיתוחים טכנולוגיים – כמעט כולם יכולים לעבור הלבנת שיניים ולהרגיש קצת יותר טוב עם עצמנו (וגם לצאת הרבה יותר טוב בתמונות).

בעבר, השיטה הפופולארית להלבנת שיניים הייתה באמצעות סדים מותאמים אישית לפה עם חומר מחמצן אשר יש להרכיב במשך הלילה. בתקופה האחרונה, עם גודל הביקוש להלבנת שיניים – גדל גם ההיצע והתפתחו שיטות נוספות להלבנה. חלקן יעילות, וחלקן… קצת פחות. במאמר הבא, סיכמנו לכם את המדריך המלא לדרכים להלבין שיניים באופנים שאולי לא הכרתם.

הלבנת שיניים ביתית: ערכות הלבנה ומשחות להלבנת שיניים

לא מעט פרסומות מבטיחות חיוך החושף שיניים צחורות בעזרת משחת שיניים מלבינה. משחות השיניים המלבינות למיניהן אכן יכולות להלבין את השיניים בשימוש מוקפד בשבועות מספר, אך החומר הפעיל בהן עלול להיות מסוכן לשיניים. התוצאה היא הלבנה של האמייל (החומר המצפה את קדמת השן), עם סיכון לריכוך והחלשה שציפוי השיניים.

גם ערכות ההלבנה הביתית למיניהן הן כלי אפקטיבי להלבין את השיניים באופן מהיר אך לא עמיד – למעשה, לטווח הארוך הן חסרות תועלת. ככלל, הלבנת שיניים במוצרים ללא מרשם או אישור ממשרד הבריאות עלולים לגרום לאמייל להיפגם וגם לגרום לרגישות מוגברת בשיניים.

הלבנת שיניים

השיטה המקצועית: הלבנה במרפאת שיניים

מרפאות שיניים מציעות טיפולי הלבנות שיניים בשיטות שונות. אחת מהן היא הנחת חומר מלבין (בדרך כלל מדובר במי חמצן או קרבמיד פרוקסיד) על שיני המטופל או המטופלת. לאחר מכן מוקרנת תאורה על השיניים באמצעות אור פלזמה או הלוגן. מדובר בתהליך המלבין את השיניים עד לעומקן ושכבתן הפנימית. בדרך כלל טיפול הלבנה במרפאה אחד מספיק, אך חשוב לוודא כי הוא מבוצע באופן זהיר כדי להגן על המטופלים.

שיטה נוספת להלבנה המקובלת במרפאות שיניים רבות היא הלבנה בלייזר. קרן הלייזר המדויקת מלבינה את השיניים והסיכון לחלל הפה הוא מינימלי. יחד עם זאת, הלייזר נוטה לחמם את השן בתאורתו ובשימוש לא זהיר הוא עלול לפגוע באמייל. לכן ההמלצה היא להלבין בלייזר אצל רופא שיניים שמיומן בשיטה זו.

הלבנת שיניים טבעית: צמחים מלביני שיניים

טרנד חדש אשר עשה קמבק בשנים האחרונות הוא הלבנת שיניים באמצעות צמחים ותבלינים. חשוב להבין שהלבנה באמצעים טבעיים דורשת הקפדה והשקעה יומיומית ואינה הליך של "זבנג וגמרנו" כמו הלבנת שיניים במרפאה. בדרך כלל, על מנת לנקות ולהלבין את השיניים באופן טבעי, משתמשים בתבלינים שידועים ביעילותם לחלל הפה והשיניים. מדובר בצמחים כמו עלי רוזמרין, זרעי סלרי, זרעי קצח, קיסמי זוטא, תבלין ציפורן טחון ושמן אתרי "עץ התה". כל אלה בעלי יכולת ניקוי והסרת אבנית, עשויים להוריד את חומציות הפה ומסייעים למראה שיניים נקיות ולבנות יותר.

השיטה ההמנעותית: שינוי אורח חיים

שיטה זו אולי מצטיירת כפשוטה ולא חדשנית, אבל הימנעות היא בהחלט דרך דרך יעילה להשגת שיניים לבנות. אמנם האפקט המצטבר של הימנעות ממנהגים והרגלים בעייתיים אינו שיפור בלובן השיניים – אך הוא בהחלט מונע הצבה והכתמה שלהן לטווח הארוך.

מדובר בשינוי אורח חיים, הכולל הימנעות מעישון, שתיית משקאות כהים כמו קפה ויין אדום, כמו גם שתייה של משקאות חומציים כמו מיצי הדרים למינהם ואפילו קולה – כל אלה עלולים לשחוק את שכבת האמייל השן. בנוסף, שמירה על אורח חיים בריא מסייעת במניעת מחלות, ועקב כך גם מונעת טיפולים אנטיביוטיים, אשר לא פעם פוגעים בשיניים.

השיטה המלאכותית: ציפויי שיניים

השיטה הפופולארית של כוכבים הוליוודיים להשיג שיניים לבנות, היא בכלל לא הלבנה, אלא ציפוי שיניים. מדובר בשיטה אשר נהוגה בעיקר כאשר טיפולי הלבנות קודמים כשלו, או במידה והמטופל או המטופלת אינם מרוצים לא רק מצבע השיניים – אלא גם מהצורה, הזוויות והמסגרת של השיניים בקו החיוך.

השיטה כוללת הדבקה של ציפויים מחומרים שונים (חרסינה, למונייט ועוד) על דפנות השן, באיזורים ספציפיים או בשיניים הקדמיות – בדרך כלל נהוג להדביק ציפויים על ארבע השיניים העליונות והתחתונות. המראה המתקבל הוא של מערכת שיניים לבנה, ישרה ויפהפייה.

המלצה על טיפולי הלבנת שיניים אצלנו במרפאה בירושלים

רוצה לעבור הלבנת שיניים? אנחנו כאן עבורך >>