כולנו רוצים חיוך לבן ובוהק כמו של שחקני הקולנוע על המסך הגדול, אך נדיר שמישהו מאיתנו באמת נולד עם סט של שיניים מושלמות למראה. כאן נכנס לתמונה הליך של ציפוי שיניים, שיכול לעזור לכם להשיג את האפקט האסתטי שתמיד נכספתם לו.

מתי עושים ציפוי שיניים?

ציפוי שיניים, כפי שניתן להסיק משמו, הוא ציפוי של חזית השיניים הקיימות באמצעות הדבקה של חומר מתאים. הטיפול יכול לתקן מספר של מצבים:

מנח בלתי תקין של השיניים

  במקרה והשן מסובבת, שקועה בקשת השיניים וכדומה, ציפוי שיניים יכול לתקן פגם זה. חשוב לציין שיש לבדוק קודם את האופציה האורתודנטית לפני שמחפשים אלטרנטיבות.

צורת שיניים בלתי אסתטית 

כלומר כאשר השיניים שבורות, סובלות משחיקה גלויה או כאשר שן אחת היא קטנה יותר באופן יחסי לאלה הסמוכות לה.

תיקון צבע שיניים

שאינו נראה אסתטי מספיק בעיני המתבונן. צבע השיניים עלול לנבוע מסיבות שונות כמו שימוש בתרופות מסוימות בזמן ההיריון, בעיות גנטיות ספציפיות של המטופל, עישון מרובה ועוד.

סגירה של רווחים

בלתי רצויים בין השיניים.

חומרים בעזרתם מצפים שיניים

בגדול, ישנן שתי קבוצות של חומרים בהם עושים שימוש בעת ציפוי שיניים – ציפויים מחומר מרוכב וציפויים שעשויים מחרסינה. לכל אחת מקבוצות החומרים האלה יש היתרונות והחסרונות שלה.

ציפוי קומפוזיט – ציפוי שיניים מחומר מרוכב

או בשמו האחר "קומפוזיט", נעשה לרוב באופן בלעדי על ידי רופא השיניים עצמו. החומר מודבק אל מקומו ומוקשה באמצעות אור מיוחד.

יתרונות השיטה הן שקודם כל מדובר בטיפול אותו ניתן לבצע בביקור אחד בודד במרפאה של רופא השיניים וכך לקבל תוצאות מיידיות כאן ועכשיו. בנוסף, לרוב אין צורך להסיר חלק מהשן אלא רק להוסיף עליה וקל מאוד לבצע תיקונים בעת הצורך. מבחינת עלות, המחיר זול באופן משמעותי לעומת האלטרנטיבה שמציעים ציפויי החרסינה השונים, עליהם נפרט בהמשך המאמר.

לעומת זאת, החסרונות המרכזיים של הקומפוזיט הם שעם חלוף הזמן החומר סובל מנטייה לשנות את גווניו מסיבות שונות כמו חשיפה למזון שאנו אוכלים, עישון והרגלי חיים אחרים. כמו כן, יש צורך אחת למספר חודשים ללטש את הציפוי כדי להחזיר לו את אפקט הברק. מבחינה אסתטית, בשורה התחתונה ציפוי שיניים מחומר מרוכב נותן תוצאות נמוכות יותר בהשוואה לציפוי חרסינה.

ציפוי שיניים ציפוי שיניים

ציפוי מחרסינה – למינייט

אינו יכול להתבצע על ידי רופא השיניים לבדו אלא דורש שיתוף פעולה בינו לבין טכנאי במעבדת שיניים. לפני שניגשים לשלב התקנת הציפוי, רופא השיניים יצטרך לבצע מדידות שונות של חלל הפה ולשלוח את הנתונים אל המעבדה, שם תיוצר החרסינה על פי ההוראות. רק לאחר מכן תותקן החרסינה במרפאה.

היתרון הגדול של ציפוי שיניים מחרסינה הוא תוצאות אסתטיות ברמה גבוהה מאוד, כמו כן התאמה טובה של השן למתאר החניכיים. החסרונות בשיטה זו הם שיש צורך להשחיז את השיניים לפני התקנת הציפוי, כלומר יש לפגוע קלות בשיניים בריאות; אין אפשרות לבצע שום סוג של תיקון והעלות הכספית היא גבוהה יותר מזו של ציפוי מחומר מרוכב.

ציפוי חרסינה – לומיניס

בשנים האחרונות חלה התפתחות מעניינת בקבוצת ציפויי החרסינה עם פיתוחו של החומר לומינירס, ציפוי שיניים עמיד וחזק במיוחד בעובי דק של 0.2 מילימטר לכל היותר. בשונה מהחרסינה הרגילה, שנקראת למינייט, ציפוי זה מודבק על גבי השן ללא שום צורך להשחיז את השיניים וניתן לבצע את ההליך בפגישה אחת בלבד. על אף זאת, גם הלומינירס סובל ממספר חסרונות – הראשון הוא שקשה להגיע באמצעותו לגוון שיניים מדויק בגלל העובי הדק של החרסינה המדוברת, והשני הוא הדרישה לבצע טיפולי תחזוקה באופן שוטף כדי לשמר את תוצאות הטיפול לטווח זמן ארוך וכדי למנוע התפתחות של עששת ודלקות חניכיים.

ציפויי שיניים

אמנם היתרונות והחסרונות של כל שיטה מפורטים לעיל, אך בכל זאת כאשר אתם ניגשים אל רופא השיניים מומלץ בחום להתייעץ איתו כדי להבין איזה ציפוי שיניים הוא המתאים ביותר עבורכם.

אגב, פרט טריוויה מעניין לסיום – המושג "חיוך הוליוודי" נולד בשנות ה-30 כאשר רופא שיניים מקליפורניה חיפש דרך כיצד לייפות את השיניים של השחקנים. הפיתרון שהוא מצא היה הדבקה זמנית של ציפוי שיניים עשוי חרסינה אותו ניתן להסיר בקלות בתום הצילומים. ולפיכך, המסקנה המתבקשת – אפילו לשחקנים ההוליוודיים עצמם אין באמת חיוך מושלם, כיאה לתעשיית האשליות הקולנועית.

המלצות על טיפול ציפוי שיניים

בוחרים את הציפוי המתאים לכם ביותר

מתלבטים באיזה ציפוי לבחור? לא בטוחים איזו שיטת טיפול מתאימה לכם? אתם לא חייבים לקבל לבד את ההחלטה. במרפאה של ד"ר אבי בביוב פועלים רופאים מומחים עם ניסיון עשיר בציפוי שיניים למגוון רחב של מטופלים עם בעיות דנטליות ואסתטיות שונות. אנו נשב איתכם, נקשיב, נייעץ ובסופו של דבר נקבל את ההחלטה שתשרת את המטרות שלכם בצורה הטובה ביותר.

אנחנו מזמינים אתכם להגיע אלינו לפגישת ייעוץ ללא התחייבות כדי להשיג את החיוך שתמיד חלמתם עליו.