בחיוך שלנו טמון הפוטנציאל לאטרקטיביות, ביטחון עצמי גבוה ונראות אסתטית ונעימה. אך לא כולנו נולדנו עם שיניים שתומכות באסתטיקה של הפנים וגם אם התמזל מזלנו ובורכנו בגנטיקה טובה, עם השנים, השיניים עלולות לאבד את הגוון הלבנבן והנאה שלהן, להיסדק או לזוז ממקומן.
הדרך הטובה ביותר להחזיר את החיוך הצעיר, השלם והרענן היא על ידי ציפוי חרסינה לשיניים. ציפוי חרסינה מאפשר לתקן פגמים קלים, לשנות את הגוון של שן אחת או יותר ולשפר את המראה הכללי של החיוך שלנו בצורה דרמטית תוך מספר קצר של פגישות במרפאת השיניים.

ד"ר אבי בביוב מייסד ומנהל רפואי
ד"ר אבי בביוב 
מייסד ומנהל רפואי

מה גורם לשינויים בצבע השיניים?

השיניים שלנו עשויות לצבור כתמים, פסים כהים או להפוך לאפרפרות או צהובות עם השנים.
המזונות שאנו אוכלים ואורח החיים שלנו משפיעים על צבע השיניים – עישון, אכילת מזונות כמו פירות יער, שתיית משקאות כגון קפה, תה ויין אדום מכתימים את השיניים.
אך גם שילוב של גנטיקה והיגיינה דנטלית לא נאותה גורמים לשינויים בצבע השן בנוסף למצבים בריאותיים מסוימים ואפילו שינויים הורמונליים ונטילת תרופות שמשפיעות על בריאות השן.

מה יכול לגרום לרווחים בין השיניים ולשינויים במנח שלהן?

לתורשה תפקיד עיקרי בדרך בה השיניים שלנו צומחות והמראה הסופי שלהן אחרי בקיעת כל השיניים הקבועות.
ישנם אנשים בעלי שיניים ישרות כסרגל וכאלו בעלי רווחים בין השיניים, צמיחה לא ישרה ובעיות במנח שלהן.
אך בדיוק כמו שינויים בצבע השן, גם כאן לאורח החיים שלנו ישנה השפעה – עישון סיגריות, אי הקפדה על בריאות החניכיים והיגיינה דנטלית לא נכונה יכולים לגרום לתזוזה של השיניים.
בנוסף, שיני בינה כלואות, מחלות כרוניות מסוימות, מחלות חניכיים וכמובן חבלה חזקה בכוחם לגרום לשיניים שלנו לזוז ממקומן וליצור רווחים, סדקים ושברים.

מה זה ציפוי שיניים? מתי צריך לצפות את השיניים? 

המטרה העיקרית של ציפוי שיניים היא שיפור האסתטיקה הדנטלית – להעניק לשיניים מראה נקי יותר, בהיר וטבעי, ישר יותר ונאה.
ציפוי חרסינה לשיניים משמש כאמצעי לשינוי דרמטי של מראה השיניים על ידי הוספת שכבה עליונה העשויה מחרסינה (פרטים על החומרים המדויקים מהם עשוי הציפוי בהמשך) שמכסה כתמים ושינויי גוון.
בעזרת ציפוי שיניים אפשר לשנות לא רק את הצבע של השיניים אלא גם לתקן פגמים קלים כמו סדקים ושברים עדינים ולשפר פלאים את המראה הכללי של החיוך.

למי מתאים לעבור ציפוי חרסינה לשיניים?

כל מי שרוצה שיניים אסתטיות, ישרות ובהירות יכול לעשות ציפוי חרסינה לשיניים. בעזרת הציפוי אפשר לא רק לשנות את הגוון של השיניים אלא גם לתקן פגמים, שיניים עמוקות במקצת, שיניים שבורות או סדוקות.
עם זאת, ציפוי שיניים אינו פתרון שמתאים במקרה של בעיות אורתודנטיות ולא מהווה תחליף ליישור שיניים. פעמים רבות ציפוי לשיניים הוא חלק מתכנית שיקום נרחבת שמטרתה ליצור שיניים ישרות, נקיות ונאות ומתווסף לשיטות אחרות לשיקום הפה כמו גשר ליישור שיניים, כתרים ושיקום על גבי שתלים.
עבור מטופלים אלו הציפוי הוא החלק הסופי בשיקום, השלב בו המטופל סיים את כל ההליכים האחרים והגיע הזמן לתת לשיניים את הטאצ' האסתטי האחרון.

מהם הסוגים השונים של ציפוי חרסינה לשיניים ומה ההבדלים ביניהם?

הטכנולוגיה הדנטלית המודרנית מציעה מספר סוגים שונים של ציפוי חרסינה לשיניים במגוון שיטות החל מציפוי בדפי חרסינה ועד לפטנטים ייחודיים של חברות בינלאומיות.

ציפוי חרסינה למינייט Veneer Laminate

מכונה גם דפי חרסינה או ציפוי פורצלן. דפי החרסינה מיוצרים מחומרים קרמיים בתאימות ביולוגית גבוהה בעזרת שיטות כמו חריטה ממוחשבת, על בסיס זכוכית או בטמפרטורה גבוהה במיוחד.
ציפוי חרסינה נחשב לאיכותי מאוד ועמיד, הוא אינו רגיש לשינויי גוון ולא מושפע מהרגלים כמו שתיית קפה ותה ועישון.
הציפוי לא דורש תחזוקה מיוחדת, החומר הוא בעל שקיפות גבוהה והחזרת אור מצוינת המעניקה לו מראה טבעי. את דפי החרסינה ניתן לייצר בגוונים שונים כך שהתאמה לשיניים האחרות מוצלחת במיוחד.

ציפוי חרסינה קומפוזיט Composite Veneer מחומר מרוכב

בדומה לדפי חרסינה גם הקומפוזיט הוא חומר בתאימות ביולוגית גבוהה והוא אף משמש ברפואת השיניים לביצוע הליכים כמו תיקון שיניים שבורות.
החומר הוא סוג של שרף שהרופא מצפה בו את השיניים.
הקומפוזיט עדין יחסית לחומרים אחרים המשמשים לציפוי ותוחלת החיים שלו קצרה. כמו כן, שלא כמו דפי חרסינה למשל הוא כן מושפע מהמזון שאנו אוכלים ומאבד מהלובן שלו עם הזמן ולכן יש לתחזק ציפוי קומפוזיט במרפאת השיניים באופן סדיר. היתרון של ציפוי מסוג זה הוא המחיר הנמוך שלו, למעשה הנמוך ביותר מבין כל השיטות האחרות.

ציפוי ננו קרמי לשיניים Nanoceramic

הדור הבא של ציפויי הקומפוזיט, משלב את המחיר הנמוך של חומרים מרוכבים עם איכות גבוהה יותר ותוצאות מרשימות יותר.
החומרים הננו קרמיים המודרניים משמשים באותו אופן כמו ציפוי הקומפוזיט הסטנדרטי אך האיכות שלהם מאפשרת יצירת מראה טבעי יותר ועמיד יותר.
הציפוי הננו קרמי הנפוץ ביותר בשימוש הוא ceram.x תערובת של חומר אקרילי ומינרלי. היתרון שלו הוא קלות ההליך, אין צורך במספר פגישות, הרופא יכול להכין את הציפוי במרפאה שלו ולצפות את השיניים באותו היום.
בנוסף, ניתן להבריק את הציפוי לרמת בוהק גבוהה מאוד. למרות שמדובר בטכנולוגיה חדישה, המחיר של הציפוי נשאר נמוך יחסית לשיטות אחרות ומאפשר לכל מי שרוצה לעבור ציפי שיניים לעשות זאת במחיר סביר בהחלט.

ציפוי חרסינה לומינריס Lumineers Veneer

שיטה ייחודית שפותחה על ידי חברת Den-Mat האמריקאית, הציפוי מיוצר באופן בלעדי במעבדות החברה בקליפורניה ורק רופאי שיניים שהוסמכו על ידי החברה רשאים לעבוד בשיטה זו.
הציפוי עשוי מחרסינה דקיקה במיוחד בשם Cerinate. הדקיקות של החרסינה מאפשרת לצפות את השיניים ללא צורך בשיוף.
בשיטה זו ניתן לצפות כתרים וגשרים קיימים, לתקן בעיות קלות של רווח בין השיניים ולהגיע לתוצאות נאות בזמן קצר יחסית לשיטות אחרות. החיסרון הוא במראה הפחות טבעי, מעט מוארך ובולט יותר ולכן הוא לא מתאים לכל מטופל (במיוחד מיששיניו ארוכות ובולטות יחסית). בנוסף, ציפוי לומינריס לא ניתן לעשות על שן אחת אלא מינימום של 4 שיניים סמוכות והוא לא מכסה לחלוטין שינויי גוון משמעותיים.

ציפוי שיניים ציפוי שיניים

ציפוי שיניים Emax

ציפוי חרסינה לשיניים מבית חברת Ivoclar השוויצרית, מיוצר במעבדות החברה מחרסינה איכותית מאוד עמידה במיוחד.
בשיטה זו אפשר לשלב גם תיקון עקמומיות קלה בשיניים, כתרים ושיקום נרחב יותר. מעבדת החברה יכולה לייצר את חומר הציפוי ואת הכתרים במגוון גדול של גוונים כך שההתאמה בין השיניים שצופו לכתרים ולשיניים שלא יעברו ציפוי אופטימלית ביותר. החיסרון היחיד של ציפוי זה הוא מחירו הגבוה יחסית לשיטות אחרות.

מהו ציפוי שיניים על כתר? מתי הוא מבוצע?

כתרים לשיניים משמשים בעיקר לשמירה על חוזקה של שן שעברה טיפול, למשל בעקבות טיפול שורש. הכתר שומר על השן מבחוץ ומבטיח שחיידקים לא יכנסו לתוך החלק הפנימי שלה וכך מוסיף לעמידותה.
כתרים עשויים ממגוון חומרים מתכתיים כולל תרכובות זהב ומתכות אחרות.
הבעיה עם מתכות היא צבען הכהה, כשמדובר בשיניים אחוריות שלא בולטות בזמן אכילה, דיבור וחיוך אין מניעה בכתר שאינו לבן.
הבסיס של הכתר משפיע על המראה של השן לא פחות מהציפוי. לכן בשיניים קדמיות, כדי לשמור על אסתטיקה מקובל לצפות את הכתר בציפוי חרסינה.
פיתוח של השנים האחרונות הוא כתר הזירקוניה שנחשב לבעל מראה טבעי מאוד בגלל שלזירקוניה שקיפות טובה יותר ממתכת, הזירקוניה לא כהה מטבעה ולא משפעה לרעה על הגוון הסופי של השן. ציפוי שיניים זירקוניה מאוחה לחרסינה הוא אופציה נוספת בה הכתר עשוי מזירקוניה והציפוי מחרסינה, כך ניתן לקבל כתר חזק במיוחד (הזירקוניה היא חומר מאוד עמיד) בעל מראה טבעי במיוחד.

איך בוחרים את סוג הציפוי?

הבחירה בסוג הציפוי תלויה במטרה של הטיפול, הצרכים והציפיות של המטופל.
רופא השיניים יבחן את ההיסטוריה הדנטלית של המטופל ואת המצב של השיניים ובהתאם לאלו ימליץ על סוג הציפוי המתאים ביותר. כמובן ששיקולי מחיר גם הם חלק מהמשוואה וברוב המקרים הרופא יוכל להמליץ על יותר משיטה אחת כך שתוכלו לבחור מה מתאים לכם לא רק מבחינה אסתטית אלא גם מבחינת עלות.

התהליך – איך עושים ציפוי חרסינה לשיניים?

תהליך הציפוי משתנה במקצת בין שיטה לשיטה אך הוא תמיד יכלול קודם כל בדיקה מקיפה של השיניים על ידי הרופא. הרופא יבחן את בריאות השיניים, יוודא שאין בעיות דנטליות מיוחדות ויכין את המלצותיו לגבי החומר ושיטת הציפוי.
השלב השני הוא יצירת מודל ממוחשב של התוצאה הסופית (כולל תיקונים כמו סגירת רווחים בין השיניים). בשלב זה תוכלו לראות את הגוון שהרופא מציע ואת הדרך בה השיניים יראו אחרי הציפוי. מכאן יש שתי אפשרויות: האחת היא הרכבת ציפוי זמני הדומה לסד או התחלת הטיפול.
בשיטות ציפוי כמו למינייט מקובל לייצר "שיניים זמניות" אותן מרכיבים לכמה שעות עד כמה ימים.
בעזרת האינפונט שהרופא מקבל מכם הוא יכול לעשות התאמות בגוון ובצורה הסופית של השיניים לפני ששולחים את הוראות הייצור המדויקות למעבדה. השלב השלישי הוא ציפוי השיניים עצמן. הרופא ישייף את השיניים בשיוף עדין (חוץ מבציפוי לומינירס בו אין צורך בשיוף) ויניח את הציפוי על השיניים שנבחרו.
השלב הסופי הא קיבוע הציפוי בעזרת חומר ייעודי. לאחר כשבוע תתבקשו לחזור למרפאה כדי לוודא שהציפוי מונח כראוי.

האם יש תופעות לוואי כלשהן?

ההליך נעשה על השיניים עצמן בלבד ואינו מערב את החניכיים, עצמות הלסת, שורשי השיניים או כל איבר אחר בפה. לכן לציפוי חרסינה לשיניים אין כל תופעת לוואי, הציפוי לא גורם לאי נוחות, רגישות או שינויים בחלל הפה.

האם יש אלטרנטיבות לציפוי שיניים?

האופציה היחידה שעומדת לרשות מי שסובל משיניים מוכתמות היא הלבנת שיניים.
הלבנה נעשיית במרפאת השיניים על ידי שימוש בחומרים מלבינים בריכוז גבוה וקרן אור. הרופא מניח את החומר על השיניים וחושף אותו למנורה ייעודית שמזרזת את פעילות החומר המלבין. את התוצאה ניתן לראות אחרי כשעה. ניתן להגיע להלבנה של עד 5 גוונים בשיטה זו, במהירות ובעלות נמוכה יחסית (הלבנה עולה כ-2000 ש"ח בלבד). החיסרון כאן הוא שתוחלת החיים הממוצעת של הלבנה היא עד 3 שנים סך הכל וכמובן שלא ניתן לתקן פגמים בצורת השיניים או המנח שלהן בעזרתה.

איך לטפל בשיניים המצופות?

כשמדובר בציפוי קומפוזיט ולומינריס יש צורך בתחזוקה במרפאת השיניים לעיתים תכופות יחסית לשיטות אחרות. ציפוי קומפוזיט נוטה לספוג כתמים מן המזון שאנו אוכלים ולכן הוא דורש ניקוי מקצועי על ידי הרופא. לומינריס דורש תחזוקה נוספת באזור המגע שלו עם החניכיים.
ציפוי חרסינה לא דורש תחזוקה מיוחדת למעט שמירה על היגיינה דנטלית טובה וביקורים סדירים אצל השיננית לניקוי יסודי ואצל רופא השיניים לבדיקות סדירות כל 6 חודשים. כמובן שכל מה שעשוי לסדוק שן טבעית עלול לפגוע בציפוי חרסינה ולכן לא מומלץ לפתוח אריזות עם השיניים או לפצח גרעינים למשל בבחינת "לא להתגרות בגורל".

לכמה זמן מחזיק ציפוי חרסינה לשיניים?

תוחלת החיים של ציפוי חרסינה לשיניים תלויה במידה רבה בסוג הציפוי, איכותו ומיומנות הרופא שביצע אותו. לדוגמא לציפוי קומפוזיט (אמנם לא בדיוק חרסינה) תוחלת חיים קצרה יחסית כ-4 שנים סך הכל בעוד שציפוי Emax יחזיק מעמד שנים רבות. ציפוי חרסינה לשיניים שנעשה בחומר ושיטות עבודה מתקדמות יכול ישמש אותנו כ-10 עד 15 שנה.

המלצות על טיפול ציפוי שיניים

תשובות לשאלות נפוצות:

האם ציפוי שיניים כואב?
התהליך קצר יחסית, לא כולל אי נוחות מיוחדת ולא כואב. השיוף של השיניים נעשה ללא הרדמה כלל והוא אינו מורגש. במקרים בהם יש צורך בהשחזה עדינה אפשר לעבור את ההליך בהרדמה מקומית אך כאמור, לרוב אין בכך צורך.

אפשר להסיר את הציפוי?
באופן עקרוני כן אך ההמלצה היא לא להשאיר את השיניים שצופו ללא ציפוי חדש בגלל פעולת השיוף שנעשיית כהכנה להליך. השיטה היחידה בה ניתן להסיר את הציפוי מבלי לעבור ציפוי שוב היא לומינריס מכיוון שהיא אינה דורשת כל שיוף של השן.

האם מצפים את כל השיניים?
נהוג לצפות את ארבעת השיניים הקדמיות מכיוון שהן הכי בולטות בזמן חיוך ואכילה. למרות שבאופן עקרוני אפשר לצפות את כל השיניים, ציפוי חרסינה לא מומלץ לשיניים שנושאות בעומסי לעיסה כבדים כמו השיניים הטוחנות האחוריות. כדי לשפר את המראה הכללי של השיניים שלא צופו אפשר לשלב הלבנה, סתימות לבנות וכתרים לבנים וליצור מראה אחיד ונאה.

האם יש הגבלת גיל לציפוי לשיניים?
כל עוד הבריאות הדנטלית מאפשרת זאת, ניתן לעשות ציפוי שיניים גם בגיל 120. בשיטות כמו לומינריס וEmax אפשר לשלב גם ציפוי בכתרים ועל גבי שיניים שעברו שיקום.

מה קורה אם ציפוי החרסינה נשבר?
ציפוי החרסינה עמיד מאוד ומיוצר מחומרים איכותיים ולכן לא נוטה להישבר בקלות. עם זאת, בעקבות מכה חזקה למשל הציפוי עשוי להיסדק או ליפול. במקרים אלו ניתן לצפות את השן מחדש או להדביק את ציפוי החרסינה חזרה למקומו.

בוחרים את הציפוי המתאים לכם ביותר

מתלבטים באיזה ציפוי לבחור? לא בטוחים איזו שיטת טיפול מתאימה לכם? אתם לא חייבים לקבל לבד את ההחלטה. במרפאה של ד"ר אבי בביוב פועלים רופאים מומחים עם ניסיון עשיר בציפוי שיניים למגוון רחב של מטופלים עם בעיות דנטליות ואסתטיות שונות. אנו נשב איתכם, נקשיב, נייעץ ובסופו של דבר נקבל את ההחלטה שתשרת את המטרות שלכם בצורה הטובה ביותר.

אנחנו מזמינים אתכם להגיע אלינו לפגישת ייעוץ ללא התחייבות כדי להשיג את החיוך שתמיד חלמתם עליו.