טיפול בדלקות חניכיים

מחלת חניכיים הינה מחלה נפוצה ומופיעה ברמה כזו או אחרת בקרב כ-97% מכלל האוכלוסייה הבוגרת. החניכיים, הן הרקמות הרכות הנמצאות מסביב לשיניים, ולהן תפקיד מרכזי ומשמעותי בשמירה על בריאות חלל הפה והשיניים, והבריאות הכללית בכלל.

כיום ידוע כי מחלות חניכיים הן הגורם העיקרי לאובדן שיניים בקרב אנשים מעל גיל 40. הן גורמות בהיעדר טיפול, להרס הרקמות הפריודונטיות האוחזות במערכת השיניים (העצם והלסת), מערערות את יציבות השיניים וגורמות לתזוזתן וכך במשך הזמן עלולות להביא לאובדן שיניים מוחלט, בנוסף, מחלת חניכיים כרונית או לא מטופלת מובילה לפגיעה רחבה במצב העצם, מה שפוגע באפשרויות לשקם את הפה, ולפגיעה בסיכויי הצלחה / אפשרויות ביצוע השתלות דנטאליות.

הפלאק מהווה את בסיס הצטברות האבן בין השיניים לבין החניכיים כתוצאה מהצטברות חיידקים ושיירי מזון שנצמדו לחניכיים.
בהיעדר שמירה והקפדה על היגיינת פה הכוללת צחצוח שיניים נכון על פי הדרכה של רופא השיניים והשיננית, וכן ניקוי שאריות מזון בין רווחי השיניים ובחיבור בין השיניים לרקמות החניכיים בעזרת חוט דנטלי ועזרים לניקוי רווחים בין השיניים, תיווצר דלקת חניכיים, אשר גורמת לנסיגת חניכיים ולחשיפת שורשי השיניים ו/או השתלים הקיימים בפה, פוגעת באסתטיקה של הפה, גורמת לרגישות לשינויי טמפרטורה בחלל הפה ולאכילת מזונות קרים וחמים ולפגיעה באיכות החיים, כאשר במידה ולא תטופל כראוי ובזמן, היא תתפתח במשך הזמן למחלת חניכיים כרונית, שהיא מחלה דלקתית אשר יוצרת נזק בלתי הפיך לרקמות החניכיים ולמערכת התמיכה של השיניים ולתזוזת השיניים, פתיחת רווחים, שינוי סגר ואובדן שיניים בטווח ארוך.
גורם נוסף למחלת החניכיים הוא גנטיקה. מעקב וטיפול מוקדם מאפשרים מתן טיפול מונע מוקדם וצמצום למינימום את הנזק הצפוי.

טיפולי חניכיים

הטיפול היעיל ביותר בדלקת חניכיים הוא הטיפול המשמר והמונע. טיפול מניעתי כולל הקפדה על ביקורים שגרתיים לטיפול אצל השיננית, בתדירות של 2-4 פעמים בשנה, זאת על פי מצב החניכיים, ועל פי הנטייה הביולוגית של הגוף לייצר אבנית, במטרה לטפל בדלקת באמצעות הסרת האבנית שהצטברה בחיבור בין רקמות החניכיים לשיניים, וכן לקבל הדרכה מקצועית לטכניקה יעילה של צחצוח השיניים וניקוי חלל הפה והחניכיים.
במידה ומדובר במקרים בהם לא טופלה דלקת החניכיים והתפתחה לכדי מחלת חניכיים כרונית, יש צורך בייעוץ ואבחון מעמיק ולעתים התערבות טיפולית בידי פריודונט.
לפריודונט, הוא מומחה לבריאות החניכיים, הידע המקצועי והמיומנות להגיע לאבחנה מדויקת של מצב החניכיים והעצם, בקרב מטופלים הסובלים ממחלות חניכיים, ולהתאים להם תכנית טיפול היעילה ביותר עבור אבחנת מצבו האישי של המטופל. חשוב להוסיף כי מומחה לחניכיים מביא בחשבון גורמים רבים מעבר למצב החניכיים – גיל, מצב בריאות כללית, תרופות, גנטיקה וכו'.


הטיפולים הקיימים במחלות חניכיים כרוניות:

1. הקצעת שורשים

דלקת חניכיים במצב מתקדם, שלא טופלה בזמן, ניתנת להתגברות על ידי ביצוע גרידת חניכיים, הליך טיפולי הנקרא גם הקצעת שורשים. משמעות הטיפול, הינה ניקוי עמוק של שורשי השיניים הסמוכים לכיסי החניכיים, וכן של רקמות החניכיים מסביב לשיניים. באמצעות הקצעת חניכיים, מטפלים בכיסי חניכיים עמוקים (מעל 3 מ"מ), על ידי הסרת רובד תת חניכי, תוצרים רעלניים של חיידקים שמאיצים את הדלקת ואבנית הנמצאת תחת החניכיים, וכן רקמת חניכיים שהפכה דלקתית. טיפול הקצעת שורשים, בשונה מניקוי שיניים שגרתי ותקופתי אצל שיננית, נעשה על ידי פרוידונט מומחה, הוא מתבצע תחת הרדמה מקומית, וכולל בדרך כלל בין 2-5 פגישות, בהתאם למצב החניכיים, כאשר בדרך כלל בכל פגישה מבצעים ניקוי של רבע מהפה.

2. ניתוחי חניכיים

ניתוח חניכיים יבוצע במקרים חמורים של מחלת חניכיים כרונית, ונסיגת חניכיים משמעותית, בה לא ניתן היה לטפל על ידי טיפול כיסוי שורשים. שלא כבעבר, כיום ניתן לבצע גם ניתוחי חניכיים בהרדמה מקומית, למעט מקרים רפואיים אשר לא יאפשרו זאת (בעיות לב, קרישה, סכרת ועוד), ואז הטיפול יבוצע בהרדמה כללית. נתונים אלו יבחנו ויקבעו בפגישת אבחון כוללנית ומקיפה עם ד"ר אבי בביוב מומחה חניכיים, המביאה בחשבון את כל הנתונים הרפואיים והאישיים של המטופל.
במהלך הניתוח, לאחר שהרופא הרדים את האזור המיועד לניתוח, הוא יסיט את החניכיים מהשן, עד לחשיפת הרקמות הפגועות, יבצע הסרה של אבנית ומשקעים של דלקת שהתקשו על גבי השן, מה שיאפשר לרקמת החניכיים הבריאה שנותרה לעבור תהליך ריפוי, להתכווץ ולהיצמד מחדש אל השן בצורה בריאה.
ישנם מקרים בהם מחלת החניכיים והדלקת החריפה יצרו "כיסים" עמוקים מאוד בחניכיים ואובדן של חומר שן, ואז ניתן לעבור טיפול של השתלת רקמת חניכיים, או השתלת רקמת עצם.

3. השתלת חניכיים

במצבים בהם ישנה נסיגת חניכיים חמורה, ישנה אפשרות לבצע הליך כירורגי של השתלת חניכיים. הפרוצדורה הינה מקומית, עדינה ומורכבת, אשר במהלכה הרופא המומחה מניח רקמת חניכיים (ממקור עצמי או תרומה), סביב שורש שן אחת או מספר שיניים בהן ישנה נסיגה, במטרה לכסות את שורש השן החשוף או השתל.
תנאי חשוב להצלחת טיפול זה הוא טיפול מקדים בדלקת חניכיים במידה והיא קיימת.

4. שימוש בפריו צ'יפ

הפריו צ'יפ (המצאה ישראלית) הינו שבב ג'לטיני המוחדר ישירות לתוך הכיס הפריודונטלי לאחר שהפציינט עבר הסרת אבנית והקצעת שורשים, ומטרתו לעזור לגוף לבנות את העצם הנפגעת מחדש ולצמצם כיסים.
הפריו צ'יפ, לאורך תקופת שהותו בפה (7-10 ימים), מפריש כלורהקסידין – חומר אנטיספטי ואנטי בקטריאלי הפועל כנגד טווח רחב של חיידקים ופטריות לשם סילוק יעיל של החיידקים מהכיס הפריודונטלי.

כחלק מרצוננו לספק את הפתרונות החדשניים ביותר, הכנסנו מכשיר לייזר המשמש כטיפול משלים בהקצאת שורשים וניתוחי חניכיים ומאפשר לנו לצמצם את הדימום ולשפר את זמן ההחלמה. מכשיר הלייזר גם מאפשר לנו חיתוך עדין לרקמות הרכות, הסרה של רקמות חולות וחיטוי הכיס הפריודונטלי באופן נקודתי טוב יותר ממגע ידי אדם.

במרפאתו של ד"ר אבי בביוב אנו דוגלים בטיפול מונע וטיפול משמר, ובטיפולים אשר יביאו אותנו למצב בו אנו שומרים ככל שניתן על השיניים הטבעיות שלנו, ומצילים כל שן, גם אם על פניו היא נתפסת כ"שן אבודה".
כך גם גישתנו לגבי בריאות החניכיים. כאשר המפתח לשמירה על שיניים בריאות ומקוריות לאורך שנים, הוא בחניכיים בריאות. מרפאתנו מהווה מרפאה רב תחומית, אשר מאגדת תחת קורת גג אחת את כל המומחים והצוות הרפואי והמקצועי, על מנת להעניק למטופלינו את כלל הטיפולים הנחוצים להם, ולהקנות להם את מלוא הנוחות והביטחון במקום אחד.

צוות הרופאים שלנו, בראשותו וניהולו של ד"ר אבי בביוב כולל פריודונט מומחה המעניק טיפולי חניכיים לכלל המצבים הפריודנטליים.
הטיפול הפריודונטי שאנו מעניקים מתחיל באבחון מתקדם, מקיף עם ד"ר אבי בביוב, מנהל המרפאה, הבודק את מצב החניכיים ומאבחן את עומק ומצב הדלקת באזורי הלסת השונים, ואת החיבור של השיניים לעצמות הלסת.
לאור האבחון, נבנית תוכנית טיפולי חניכיים מקיפה ומפורטת, הכוללת את כל הטיפולים שעל המטופל לעבור, במטרה לטפל בחניכיים ולהציל את השיניים הטבעיות הלכה למעשה.
התוכנית כוללת טיפול תרופתי ראשוני בדלקת הקיימת, ושימוש בטכניקות טיפול מהמתקדמות ביותר, לצורך ביצוע ניקוי יסודי ועמוק של החניכיים, ועל פי הצורך טיפולים למען חיזוק רקמות החיבור בין שורשי השיניים לעצמות הלסת.
על מנת להשיג תוצאות אופטימאליות למשך שנים רבות, אנו משלבים כוחות בין מספר רופאים מומחים על פי הצורך, בהתאמה למצבו הייחודי של כל מטופל, כגון מומחה לשיקום הפה, מומחה פה ולסת, מומחה לטיפולי שורש ועוד, במטרה לשמור על השיניים הטבעיות ולשמר את תוצאות הטיפול, למשך שנים רבות.

המלצות על טיפולי חניכיים במרפאתנו בירושלים