טיפול בדלקות חניכיים

מחלת חניכיים הינה מחלה נפוצה ומופיעה ברמה כזו או אחרת בקרב כ-97% מכלל האוכלוסייה הבוגרת. החניכיים, הן הרקמות הרכות הנמצאות מסביב לשיניים, ולהן תפקיד מרכזי ומשמעותי בשמירה על בריאות חלל הפה והשיניים, והבריאות הכללית בכלל.

דר' ראווי אסעד
דר' ראווי אסעד
מומחה לרפואת חניכיים

כיום ידוע כי מחלות חניכיים הן הגורם העיקרי לאובדן שיניים בקרב אנשים מעל גיל 40. הן גורמות בהיעדר טיפול, להרס הרקמות הפריודונטיות האוחזות במערכת השיניים (העצם והלסת), מערערות את יציבות השיניים וגורמות לתזוזתן וכך במשך הזמן עלולות להביא לאובדן שיניים מוחלט, בנוסף, מחלת חניכיים כרונית או לא מטופלת מובילה לפגיעה רחבה במצב העצם, מה שפוגע באפשרויות לשקם את הפה, ולפגיעה בסיכויי הצלחה / אפשרויות ביצוע השתלות דנטאליות.

הפלאק מהווה את בסיס הצטברות האבן בין השיניים לבין החניכיים כתוצאה מהצטברות חיידקים ושיירי מזון שנצמדו לחניכיים.
בהיעדר שמירה והקפדה על היגיינת פה הכוללת צחצוח שיניים נכון על פי הדרכה של רופא השיניים והשיננית, וכן ניקוי שאריות מזון בין רווחי השיניים ובחיבור בין השיניים לרקמות החניכיים בעזרת חוט דנטלי ועזרים לניקוי רווחים בין השיניים, תיווצר דלקת חניכיים, אשר גורמת לנסיגת חניכיים ולחשיפת שורשי השיניים ו/או השתלים הקיימים בפה, פוגעת באסתטיקה של הפה, גורמת לרגישות לשינויי טמפרטורה בחלל הפה ולאכילת מזונות קרים וחמים ולפגיעה באיכות החיים.

במידה ולא תטופל כראוי ובזמן, היא תתפתח במשך הזמן למחלת חניכיים כרונית, שהיא מחלה דלקתית אשר יוצרת נזק בלתי הפיך לרקמות החניכיים ולמערכת התמיכה של השיניים ולתזוזת השיניים, פתיחת רווחים, שינוי סגר ואובדן שיניים בטווח ארוך.
גורם נוסף למחלת החניכיים הוא גנטיקה. מעקב וטיפול מוקדם מאפשרים מתן טיפול מונע מוקדם וצמצום למינימום את הנזק הצפוי.

טיפולי חניכיים

הטיפול היעיל ביותר בדלקת חניכיים הוא הטיפול המשמר והמונע. טיפול מניעתי כולל הקפדה על ביקורים שגרתיים לטיפול אצל השיננית, בתדירות של 2-4 פעמים בשנה, זאת על פי מצב החניכיים, ועל פי הנטייה הביולוגית של הגוף לייצר אבנית, במטרה לטפל בדלקת באמצעות הסרת האבנית שהצטברה בחיבור בין רקמות החניכיים לשיניים, וכן לקבל הדרכה מקצועית לטכניקה יעילה של צחצוח השיניים וניקוי חלל הפה והחניכיים.
במידה ומדובר במקרים בהם לא טופלה דלקת החניכיים והתפתחה לכדי מחלת חניכיים כרונית, יש צורך בייעוץ ואבחון מעמיק ולעתים התערבות טיפולית בידי פריודונט.
לפריודונט, הוא מומחה לבריאות החניכיים, הידע המקצועי והמיומנות להגיע לאבחנה מדויקת של מצב החניכיים והעצם, בקרב מטופלים הסובלים ממחלות חניכיים, ולהתאים להם תכנית טיפול היעילה ביותר עבור אבחנת מצבו האישי של המטופל. חשוב להוסיף כי מומחה לחניכיים מביא בחשבון גורמים רבים מעבר למצב החניכיים – גיל, מצב בריאות כללית, תרופות, גנטיקה וכו'.


הטיפולים הקיימים במחלות חניכיים כרוניות:

1. הקצעת שורשים

דלקת חניכיים במצב מתקדם, שלא טופלה בזמן, ניתנת להתגברות על ידי ביצוע גרידת חניכיים, הליך טיפולי הנקרא גם הקצעת שורשים. משמעות הטיפול, הינה ניקוי עמוק של שורשי השיניים הסמוכים לכיסי החניכיים, וכן של רקמות החניכיים מסביב לשיניים. באמצעות הקצעת חניכיים, מטפלים בכיסי חניכיים עמוקים (מעל 3 מ"מ), על ידי הסרת רובד תת חניכי, תוצרים רעלניים של חיידקים שמאיצים את הדלקת ואבנית הנמצאת תחת החניכיים, וכן רקמת חניכיים שהפכה דלקתית. טיפול הקצעת שורשים, בשונה מניקוי שיניים שגרתי ותקופתי אצל שיננית, נעשה על ידי פרוידונט מומחה, הוא מתבצע תחת הרדמה מקומית, וכולל בדרך כלל בין 2-5 פגישות, בהתאם למצב החניכיים, כאשר בדרך כלל בכל פגישה מבצעים ניקוי של רבע מהפה.

2. ניתוחי חניכיים

ניתוח חניכיים יבוצע במקרים חמורים של מחלת חניכיים כרונית, ונסיגת חניכיים משמעותית, בה לא ניתן היה לטפל על ידי טיפול כיסוי שורשים. שלא כבעבר, כיום ניתן לבצע גם ניתוחי חניכיים בהרדמה מקומית, למעט מקרים רפואיים אשר לא יאפשרו זאת (בעיות לב, קרישה, סכרת ועוד), ואז הטיפול יבוצע בהרדמה כללית. נתונים אלו יבחנו ויקבעו בפגישת אבחון כוללנית ומקיפה עם ד"ר אבי בביוב מומחה חניכיים, המביאה בחשבון את כל הנתונים הרפואיים והאישיים של המטופל.
במהלך הניתוח, לאחר שהרופא הרדים את האזור המיועד לניתוח, הוא יסיט את החניכיים מהשן, עד לחשיפת הרקמות הפגועות, יבצע הסרה של אבנית ומשקעים של דלקת שהתקשו על גבי השן, מה שיאפשר לרקמת החניכיים הבריאה שנותרה לעבור תהליך ריפוי, להתכווץ ולהיצמד מחדש אל השן בצורה בריאה.
ישנם מקרים בהם מחלת החניכיים והדלקת החריפה יצרו "כיסים" עמוקים מאוד בחניכיים ואובדן של חומר שן, ואז ניתן לעבור טיפול של השתלת רקמת חניכיים, או השתלת רקמת עצם.

3. השתלת חניכיים

במצבים בהם ישנה נסיגת חניכיים חמורה, ישנה אפשרות לבצע הליך כירורגי של השתלת חניכיים. הפרוצדורה הינה מקומית, עדינה ומורכבת, אשר במהלכה הרופא המומחה מניח רקמת חניכיים (ממקור עצמי או תרומה), סביב שורש שן אחת או מספר שיניים בהן ישנה נסיגה, במטרה לכסות את שורש השן החשוף או השתל.
תנאי חשוב להצלחת טיפול זה הוא טיפול מקדים בדלקת חניכיים במידה והיא קיימת.

4. שימוש בפריו צ'יפ

הפריו צ'יפ (המצאה ישראלית) הינו שבב ג'לטיני המוחדר ישירות לתוך הכיס הפריודונטלי לאחר שהפציינט עבר הסרת אבנית והקצעת שורשים, ומטרתו לעזור לגוף לבנות את העצם הנפגעת מחדש ולצמצם כיסים.
הפריו צ'יפ, לאורך תקופת שהותו בפה (7-10 ימים), מפריש כלורהקסידין – חומר אנטיספטי ואנטי בקטריאלי הפועל כנגד טווח רחב של חיידקים ופטריות לשם סילוק יעיל של החיידקים מהכיס הפריודונטלי.

כחלק מרצוננו לספק את הפתרונות החדשניים ביותר, הכנסנו מכשיר לייזר המשמש כטיפול משלים בהקצאת שורשים וניתוחי חניכיים ומאפשר לנו לצמצם את הדימום ולשפר את זמן ההחלמה. מכשיר הלייזר גם מאפשר לנו חיתוך עדין לרקמות הרכות, הסרה של רקמות חולות וחיטוי הכיס הפריודונטלי באופן נקודתי טוב יותר ממגע ידי אדם.

במרפאתו של ד"ר אבי בביוב אנו דוגלים בטיפול מונע וטיפול משמר, ובטיפולים אשר יביאו אותנו למצב בו אנו שומרים ככל שניתן על השיניים הטבעיות שלנו, ומצילים כל שן, גם אם על פניו היא נתפסת כ"שן אבודה".
כך גם גישתנו לגבי בריאות החניכיים. כאשר המפתח לשמירה על שיניים בריאות ומקוריות לאורך שנים, הוא בחניכיים בריאות. מרפאתנו מהווה מרפאה רב תחומית, אשר מאגדת תחת קורת גג אחת את כל המומחים והצוות הרפואי והמקצועי, על מנת להעניק למטופלינו את כלל הטיפולים הנחוצים להם, ולהקנות להם את מלוא הנוחות והביטחון במקום אחד.

צוות הרופאים שלנו, בראשותו וניהולו של ד"ר אבי בביוב כולל פריודונט מומחה המעניק טיפולי חניכיים לכלל המצבים הפריודנטליים.
הטיפול הפריודונטי שאנו מעניקים מתחיל באבחון מתקדם, מקיף עם ד"ר אבי בביוב, מנהל המרפאה, הבודק את מצב החניכיים ומאבחן את עומק ומצב הדלקת באזורי הלסת השונים, ואת החיבור של השיניים לעצמות הלסת.
לאור האבחון, נבנית תוכנית טיפולי חניכיים מקיפה ומפורטת, הכוללת את כל הטיפולים שעל המטופל לעבור, במטרה לטפל בחניכיים ולהציל את השיניים הטבעיות הלכה למעשה.
התוכנית כוללת טיפול תרופתי ראשוני בדלקת הקיימת, ושימוש בטכניקות טיפול מהמתקדמות ביותר, לצורך ביצוע ניקוי יסודי ועמוק של החניכיים, ועל פי הצורך טיפולים למען חיזוק רקמות החיבור בין שורשי השיניים לעצמות הלסת.
על מנת להשיג תוצאות אופטימאליות למשך שנים רבות, אנו משלבים כוחות בין מספר רופאים מומחים על פי הצורך, בהתאמה למצבו הייחודי של כל מטופל, כגון מומחה לשיקום הפה, מומחה פה ולסת, מומחה לטיפולי שורש ועוד, במטרה לשמור על השיניים הטבעיות ולשמר את תוצאות הטיפול, למשך שנים רבות.

5. השתלות רקמות רכות

מטופלים שסובלים מבעיה של נסיגת חניכיים יכולים לעבור השתלת רקמת חניכיים. פרוצדורה זו היא הליך כירורגי שיכול לטפל בנסיגה והוא מתבצע על ידי מומחים לחניכיים באמצעות הסרה של פיסת רקמה רכה מגג הפה ויצירה של כיס שיכסה את החלק החשוף של השן. נסיגה של חניכיים גורמת למראה לא אסתטי של הפה ויוצרת מראה לא בריא ואחיד של החיוך. הנסיגה היא גם בעיה בריאותית שעלולה לגרום לפני השורש של השן להיות חשופים. החשיפה הזו יוצרת מצב של שחיקת יתר, התפתחות של ריקבון וזיהומים והצטברות של חיידקים. הליך השתלת רקמות יכול להצריך מהמטופל הכנה מוקדמת – המטופל אינו נדרש למשל לשנות את התזונה שלו אך עליו לדאוג להגיע עם מלווה אל המרפאה כיוון שתחושת אי הנוחות והמשכי כאבים שינתנו במהלך הטיפול לא יאפשרו לו לנהוג (במיוחד אם בחר באפשרות של הרדמה כללית). ניתוח השתלת רקמות רכות לרוב לא אמור להימשך יותר משעה וחצי (אלא אם כן מדובר במקרים מאוד מורכבים) ובסוף הטיפול המטופל יכול לחזור לביתו. הליך השתלת רקמות הוא הליך פשוט ובטוח שמבוצע כבר שנים רבות על ידי אנשי מקצוע רפואיים בעלי ניסיון שבקיאים באופי התהליך.

6. סוגי השתלות רקמות

ישנם כיום מספר סוגים של הליכי השתלת רקמות כאשר מהות ההבדל ביניהם היא בעיקר המקור שממנו נלקחת הרקמה הרכה למטרת תיקון נסיגת החניכיים. סוג ההליך נקבע בפגישה שנערכת בין המטופל לבין רופא השיניים לפני מועד הטיפול וזאת בהתאם לצרכים הרפואיים. סוגי השתלות רקמות כוללים השתלה שבה מבצעים הסרה של חתיכה קטנה מהרקמה הרכה שנמצאת בגג הפה ותופרים אותה אל אזור החניכיים שנסוג. הליך כירורגי זה מתבצע אצל מטופלים בעלי מבנה חניכיים דק במיוחד שנמצאים בקבוצת סיכון לנסיגת חניכיים נוספת. קיימת אפשרות גם לבצע השתלת רקמת חיבור שם שבה מבצעים פתיחה של דש קטן על גג הפה שבו חלק קטן מרקמת החיבור שרופא השיניים משתיל בחניכיים – פעולה זו נחשבת לפחות פולשנית. סוג נוסף של השתלת רקמות הוא שתל פדיקלי – הליך זה אפשרי רק במידה והמנתח יכול ליצור מעין כיס בחניכיים ליד האזור שנסוג והוא מצריך מספר רב של רקמות רכות באזור. הליך זה אינו מצריך השאלה של רקמה מאזור אחר בפה והוא מונע את ניתוק זרימת הדם בתוך הרקמה הרכה שתהווה כשתל.

 7. חידוש רקמות

טיפול חניכיים שמאפשר צמיחה מחודשת של העצם שנהרסה בעקבות זיהום חיידקי או מחלה הוא חידוש רקמות. בהליך זה, מומחה החניכיים מבצע הנחה של חומר מיוחד בין העצם הקיימת לבין השן אשר מונע חדירה לא רצויה של רקמות לאזור שמנסים לרפא ומאפשר לעצם לצמוח במקום הנכון. ניתן גם להשתמש בג׳ל מיוחד עשיר בחלבונים אותו מורחים על שורשי השן החולה אשר מעודדים צמיחה של עצם ורקמות.

 8. השתלת עצם

אחד מסוגי טיפולי החניכיים הנפוצים שמתבצע במקרים של הרס העצם שמקיפה את שורש השן כתוצאה מדלקת חניכיים חריפה שהתפתחה במקום הוא השתלת עצם. השתל בו משתמשים יכול להיות סינתטי אך גם יכול להיות מורכב משברים קטנים של העצם הטבעית הקיימת. השתלת עצם כחלק מטיפולי חניכיים מאפשרת להחזיק את השן במקום ומסייעת למנוע אובדן של שיניים. השתלת עצם מהווה גם כפלטפורמה שבעצם טבעית חדשה יכולה לצמוח. ניתוחי חניכיים לעיתים מצריכים השתלת עצם על מנת לאפשר צמיחה וחידוש של העצמות שתומכות בשיניים שעבדו. במהלך הפרוצדורה, מומחי החניכיים יבצע ניקוי יסודי של כל הרקמות הנגועות, יסיר אבנית שמכוסה בחיידקים וינקה משטחי השיניים שיכולים לגרום להחמרה של מחלת החניכיים.

בשלב הבא יבצע הנחה של חומר מיוחד שמיועד עבור השתלת העצם שיסייע בבנייה של עצם חדשה. באמצעות השתלות עצם ניתן לתקן נזקים שנגרמו כתוצאה ממחלות חניכיים ולאפשר הגנה טובה יותר על השיניים. כאשר מדובר במטופל שכבר חווה אובדן של שיניים, ניתן לבצע השתלה של פיסת מתכת זעירה אל עצם הלסת שתשמש שורש שן מלאכותי – פעולה זו מצריכה בסיס יציב וכאשר אין מספיק עצם, אולי הצורך בהשתלת עצם לפני שניתן להניח את השתל. השתלת עצם שאיננה ממקור סינתטי או מלאכותי, מצריכה הסרה של פיסת עצם מחלק אחר בלסת או בגוף (לרוב מאזור הירך). יידרשו לעיתים מספר חודשים עד שהעצם שהוסרה והושתלה בפה תהיה מוכנה להליך הכנסת השתלים. צמיחה של עצם חדשה תחליף לבסוף את החומר שהושתל ולעתים המטופל להזדקק רק להשתלת עצם קלה בלבד אותה ניתן יהיה לבצע באותו זמן של ניתוח הרכבת השתלים בפה.

המלצות על טיפולי חניכיים במרפאתנו בירושלים