טיפול שורש במרפאת ד"ר בביוב בירושלים

טיפול שורש – איך הגעתי למצב הזה?

מבין כל טיפולי השיניים שקיימים בעולםמסיבה כלשהי דווקא צמד המילים "טיפול שורש" מעורר הכי הרבה חרדה בקרב רבים מאיתנו. החרדה הזאת לא פעם גורמת לחלק מהאנשים לדחות את הטיפול ההכרחי הזה שוב ושוב, מה שלא רק לא מסייע לפתור את הבעיה, אלא עלול במקרים מסוימים אף לגרום להחמרתה. 

אנחנו במרפאה של ד"ר אבי בביוב בהחלט מבינים את החשש הזה ואת הגורמים שמלבים אותו. לכן, חברי הצוות המנוסים והמסורים שלנו פועלים לביצוע התהליך עם המון רגישות, סבלנות ומודעות. כדי לתת את הטיפול המיטבי לכל אדם, ראשית נבצע אבחון מדויק ומעמיק של מצב חלל הפה, השיניים והחניכיים, שבו מעורבים מומחים מתחומים שונים. לאחר מכן נסביר למטופל בסבלנות ובפירוט על כל האפשרויות שעומדות בפניו כדי לתת לו לבחור כיצד להתקדםולבסוף נבצע את הטיפול עצמו במקצועיות, בסבלנות וכמובן ברגישות. 

אם אתם זקוקים לטיפול שורש, או שעדיין לא פניתם לאבחון מקצועי כדי להבין אם יש בו צורך, אחת הדרכים היעילות ביותר להפיג את החששות שמתלוות אל התהליך, היא פשוט להכיר אותו קצת יותר לעומק. הנה כל המידע שיעזור לכם להגיע אליו יותר מוכנים ורגועים. 

מהם סיכויי ההצלחה של טיפולי שורש? 

במחקרים שנערכו ברחבי העולם נמצא כי שיעור ההצלחה של טיפולי שורש עומד על בין 85 ל-95 אחוזים. מדובר בנתון גבוה ביותר אשר עולה עוד יותר כאשר בוחרים בצוות רפואי מיומן ומנוסה בטיפולים כאלו. במרפאה של ד"ר בביוב פועלים מומחים בעלי ניסיון עשיר ורב שנים בטיפולי שורש, אשר עושים שימוש בציוד מתקדם ביותר, הכול על מנת להבטיח שהטיפול יהיה מדויק ואיכותי ברמות הגבוהות ביותר, ובכאב מינימלי. 

מדוע בכלל מבצעים טיפול שורש והאם ניתן לוותר עליו? 

טיפול שורש מבוצע כאשר זיהום חיידקי עושה את דרכו לתעלות השורש במוך השןכלומר רקמת השן הפנימית שמכילה עצבים וכלי דם. כשזיהום כזה מפלס את דרכו לאזור הרגיש הזה, הוא גורם מטבע הדברים ללא מעט כאבים ואי נוחות. זה עלול להתרחש במקרים של עששת חריפה, מכות בשיניים, שברים, סדקים, דלקות חניכיים או נסיגת חניכיים מתקדמת. 

הבעיה, למרבה הצער, בדרך כלל אינה חולפת מעצמה ודחיית הטיפול יכולה כאמור רק לגרום נזק חמור ומאתגר יותר בטווח הארוך. לכן, חשוב להיות קשובים לסימני האזהרה שעלולים לכלול, לצד הכאב, גם רגישות לחום או לקור, רגישות של השיניים למגע בלעיסה, נפיחות ושינוי צבעה של השן.  

בכל מקרה שבו אתם חושדים שמשהו לא בסדר בשיניים שלכםמומלץ להגיע לאבחון מדויק במרפאה, כדי לשלול את החשד או לחילופין להתאים את הטיפול שיציל את השיניים וימנע נזק ארוך טווח.  

זכרו כי ד"ר בביוב לוקח חלק פעיל בכל תהליך אבחון כזהכדי לאתר ביחד עם מומחים נוספים, את הדרך הנכונה ביותר להציל את השיניים הטבעיות של המטופל. ייתכן כי לצד טיפול השורש נציע טיפולים משלימים נוספים לשמירה על חלל הפה או לשיקום שלו במידת הצורך. 

מה עושים בטיפול שורש? 

טיפול שורש בדרך כלל מתבצע תחת הרדמה מקומית או אלחוש של האזור המטופל. עם זאת, במקרים של פחד קיצוני מטיפול השיניים (חרדה דנטלית), או במצבים ייחודיים אחרים ניתן לשקול גם ביצוע הרדמה מלאה.  

טיפול כזה בדרך כלל אורך כחצי שעה עד שעה, אם כי הזמן הדרוש לו משתנה מאוד מאדם לאדם ובהתאם לצורך הדנטלי. במקרים רבים לא יהיה מנוס מלחלק את הטיפול למספר מפגשים, על מנת להפחית את הטראומה לחלל הפה ולמנוע נזק לשיניים ולרקמות באזור כתוצאה ממנו. 

את מהלך הטיפול, ניתן לחלק ברוב המקרים לשלושה שלבים מרכזיים: 

בשלב הראשון, הרופא יסיר את חלקי השן שנפגעו כתוצאה מהעששת וינקה את רקמות הדלקת המזהמות באזור שלה. הניקוי הזה מתבצע בעזרת מחטים דקות וזעירות ביותר, כדי להפחית נזק לרקמות במהלכו. 

בשלב השני מוחדרות מעין פצירות זעירות שנקראות "פצרים" אל תוך תעלת השורש, חלקה התחתון של השן שבה מטפלים. הפצרים הינם גמישים ודקים, מה שמאפשר לרופא המטפל לבצע ניקוי יסודי של התעלות האלו. לאחר מכן תבוצע שטיפה שת התעלות בעזרת חומר חיטוי ויסולקו רקמות דלקתיות מהאזור הזה. לעיתים יהיה צורך להחדיר תרופות קוטלות חיידקים לתעלת השורש לשיקום האזור הרגיש הזה. 

בסיום התהליך תתבצע סתימה של תעלת השורש, בדרך כלל מתערובת של שרף ותחמוצת אבץ. אלו חומרים שמאפשרים סגירה הרמטית ואיכותית של החלל הזה. במידת הצורך, יותקן על השן כתר שנועד לפצות על אובדן חלקים ממנה כתוצאה מהעששת. 

ההתאוששות וההנחיות לאחר טיפול שורש 

הטיפול כאמור נעשה בהרדמה מקומית ולכן מספר שעות אחריו ניתן כבר לחזור לפעילות מלאה. אין מגבלות שמונעות מהמטופל לשוב לעבודה או אפילו לבצע פעילות גופנית, אך כמובן שמומלץ להימנע מפעילויות שעלולות לפגוע בחלל הפה או בשיניים, כמו לדוגמה משחקי כדור 

מיד אחרי הטיפול ניתן כבר לצחצח שיניים ואפילו לאכול ולשתותאך מומלץ שלא לצרוך מזונות או משקאות חמים או קרים מדי עד שההרדמה מתפוגגת לחלוטין. 

חשוב לזכור: מיד אחרי הטיפול אמנם לא תרגישו כאבים, אך הם עלולים להופיע בהדרגה בשעות הבאות עם התפוגגות חומרי ההרדמה. לכן, כדאי להצטייד במשככי כאבים ולשמור אותם בהישג יד. בימים שלאחר הטיפול, ייתכן כי תרגישו גם אי נוחות בזמן הלעיסה ונפיחות בפהאולם התסמינים האלו צפויים לפוג במהרה. 

באילו מקרים לפנות לרופא אחרי טיפול שורש? 

חשוב לפנות אלינו בהקדם האפשרי בכל מצב שבו הסתימה הזמנית נופלת, או אם השן נשברת. גם אם אתם מרגישים כאבים מתמשכים וחזקים שלא חולפים במשך יומיים או יותר, או אם אתם סובלים מנפיחות שמלווה בעלייה בחום הגוףעדכנו אותנו בהקדם ואנחנו נבחן אתכם כמה שיותר מהר ונטפל בהתאם. 

בנוסף, חשוב להגיע למרפאה גם אם אין שום בעיה עם השיניים אחרי הטיפול. בדיקות תקופתיות במועדים שייקבעו על ידינו, יסייעו לנו להעריך את מידת הבריאות הדנטלית שלכם, לבחון את התגובה של חלל הפה לטיפול ולהתאים טיפולים נוספים במידת הצורך, שיסייעו להימנע מנזק נוסף לשיניים או לחניכיים שלכם בעתיד, ולשמור על בריאות דנטלית אופטימאלית.  

הגיע הזמן להפסיק לסבול

אין סיבה שתסבלו מבעיות בשורש השן, אנחנו מבטיחים שנדע לספק לכם פתרון מקיף גם לטיפולי השורש המורכבים ביותר.