סימנים של דלקות חניכיים

הנושא של היגיינה דנטלית היא חשובה מאוד, ולמעשה, הוא מתחיל מגיל מאוד צעיר. על ילדים ללמוד לצחצח שיניים בצורה נכונה, עם דגש על החניכיים עצמן, וכן להבין את החשיבות שבשימוש בחוט דנטלי ומי פה, ושל ביקור תקופתי אצל השיננית. כדי לקבל פה נקי ומסודר, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה ויזואלית.

השיניים שלנו חייבות להישאר נקיות ומתוחזקות היטב, מדי יום, כמה פעמים ביום. החיוך המושלם זה לא משהו שבא בקלות, וכדי להגיע אל אותו חיוך, שכולל גם שיניים ישרות וריח פה טוב, צריך לעבוד קשה ולבצע את כל הפעולות הנדרשות, גם אם הן סיזיפיות, מדי יום ביומו. אחת הבעיות הנפוצות ביותר עבור אנשים שלא מבצעים את אותה תחזוקה ושמירה על היגיינה גבוהה היא דלקת חניכיים.

דלקות חניכיים הן מחלות שנוצרות בתוך חלל הפה ונגרמות מעודף פלאק והצטברות אבנית שגורמות להגעת חיידקים לאזור החניכיים. אותה אבנית משמשת כמקור הצטברות לחיידקים שמגיעים וגורמים לנזקים באזור. הסיבה העיקרית לאותן דלקת חניכיים היא מהזנחה כללית של חלל הפה, שיכולה להיגרם הן מזלזול בצחצוח השיניים, היעדר צחצוח, ואפילו מחוסר שימוש בתכשירים שונים כמו חוטים דנטליים ומי פה.

גם לגנטיקה יש השפעה בנושא הזה. ההשלכות של דלקת חניכיים נוגעות בעיקר לכאבים קשים ורגישויות בחניכיים עצמן, וזה מלווה גם בדימומים וחוסר אסתטיקה הנוגע לנפיחות חניכיים. בנוסף, בעקבות דלקת חניכיים נוצר הבל פה רע והשיניים נרקבות לאיטן. דלקת חניכיים מצריכות טיפול משחתי או אנטיביוטי במקרה הטוב, ופרוצדורות רפואיות כירורגיות במקרה הרע יותר, שמצריכות עקירת שיניים שנמצאות באזורים נגועים בצורה יוצאת דופן.

התסמינים – ברורים לעין ונובעים מהזנחה ומחוסר היגיינה

התסמינים של דלקות חניכיים הם ברורים מאוד לעין, שכן החניכיים הן אדומות, לעיתים מדממות, ואף בחלק מהמקרים מכסות חלקים גדולים מהשן. ישנה כמות גדולה של פלאק ואבנית והבל הפה הוא בדרך כלל רע מאוד. בנוסף, ישנם כאבים גדולים שמלווים בכל נגיעה בחניכיים. חשוב להבין שיש כמה דרגות של דלקות חניכיים וכאשר עולים על הבעיה מוקדם יותר, יש יותר אפשרויות טיפול פחות אינטנסיביות וכואבות. קל מאוד להגיע למצב בו מתחילות להתפתח דלקות חניכיים ומחלות פה שונות, וזה נובע אך ורק מעצלנות וזלזול. כל אחד צריך להשקיע כמה דקות ביום כדי לדאוג לחלל הפה שלו ולדאוג שהוא ייראה ויריח טוב למענו ולמען סביבתו.

הטיפול בבעיות של דלקות חניכיים הוא ברמת אינטנסיביות שונה בהתאם למצב הפה. אם הדלקת היא במצב התחלתי וסביר, ישנן משחות שאפשר למרוח, ומי פה אנטיביוטיים שעושים את העבודה. לעיתים, גם צחצוח אינטנסיבי ויעיל יותר יכול לפתור את הבעיה. עם זאת, אם מדובר בהזנחה מתמשכת, יש לפנות לרופא שיניים לטיפול אנטיביוטי ואף כירורגי. זכרו כי דלקות חניכיים יכולות לפגוע לא רק בחלל הפה, אלא גם בבריאות הכללית של הגוף, שכן החיידקים הנכנסים אל החניכיים, יכולים לעשות את דרכם גם למקומות אחרים בגוף, כמו הכבד והלב.

דרכי התמודדות ותכשירים נכונים

תפקיד החניכיים הוא לחבר בין הלסת לשיניים ולהגן על האזור. הזנחה של האזור תגרום לא רק לאדמומיות ולנפיחות, אלא גם לנסיגת החניכיים ולפגיעה באחיזת השיניים, דבר שיכול לגרום לנפילתן במקרי קיצון. המטרה בשמירה על היגיינת פה היא גם ויזואלית, אך גם הכרחית לבריאות הכללית שלנו. חניכיים אדמומיות מראות על בעיה, בעוד חניכיים בהירות מראות על בריאות חלל הפה. כדי להימנע מאותן דלקות חניכיים יש להתייעץ עם רופא או שיננית לגבי צחצוח נכון, שיננית וניקוי אבנית, סוג מברשת שיניים ושימוש במי פה וחוט דנטלי באופן קבוע – כל אלה יש ביכולתם לסייע, יחד עם התמדה ורצון, להגיע לתוצאה אידאלית של חיוך מרשים ומושלם.