צחצוח שיניים

הקפדה על צחצוח שיניים כל יום היא הדרך לשמור על בריאות הפה והגוף. כאשר הצחצוח נעשה בצורה נכונה, רובד הפלאק והחיידקים שמצטברים על השיניים נעלמים. הקפדה על היגיינת השיניים מבטיחה הגנה מפני מחלות חניכיים ועששת, מחזקת את המערכת החיסונית ומאפשרת אורח חיים בריא יותר.

מתי וכמה לצחצח את השיניים?

רופאי השיניים ממליצים על צחצוח פעמיים ביום תוך שימוש במשחה המכילה פלואוריד למשך שתי דקות בכל פעם. כאשר אנו מצחצחים את השיניים, אנו מסירים את שכבות המזון שהצטברו לאחר כל ארוחה. הרובד שנוצר הוא מעין חומר שמכיל חיידקים ונדבק אל השיניים. לאחר כל ארוחה ובמיוחד לאחר צריכת מזון שעשיר בסוכר, אותם חיידקים ברובד מייצרים חומצות שיכולות לפגוע בשכבת האמייל אשר מגנה על השן. ללא הקפדה על הצחצוח ואף ביקור קבוע אצל שיננית לניקוי שיניים, אותה חומצה יכולה לפרק את שכבת האמייל וכך נוצרים חורים בשיניים. שכבה זו נקראת פלאק וכאשר לא מפקידים להסיר אותה, היא עלולה גם לגרום להיווצרות של אבנית שלא ניתן להסיר לחלוטין ללא ביקור במרפאת השיניים. הצטברות האבנית יכולה לגרום לדלקות ולמחלות בחניכיים. צחצוח השיניים צריך להיעשות במועד קבוע תוך התחשבות  בתזונה של אותו אדם. לאחר צריכה של מזון או משקה חומצי למשל מומלץ להימנע מצחצוח שיניים מיד לאחר מכן כיוון שאותן חומצות מחלישות את שכבת האמייל וצחצוח מוקדם מדי עלול להסיר שלא בכוונה את שכבת האמייל.

איך לבחור מברשת שיניים?

עבור אנשים שסובלים מדלקות פרקים או מתקשים להחזיק את מברשת השיניים, מומלץ לרכוש מברשת שיניים חשמלית שמופעלת באמצעות סוללה. מברשות אלה לרוב מצליחות להסיר טוב יותר את שכבת רובד הפלאק אך סוג המברשת אינו מה שיקבע את איכות הצחצוח. כל עוד מקפידים לצחצח את כל משטחי השיניים ומשתמשים במשחת שיניים פלואוריד, התוצאה תהיה טובה. אנשים מבוגרים לרוב מתקשים לנקות את השיניים באופן יסודי באמצעות מברשת שיניים חשמלית ועבורם האפשרות של מברשת שיניים עם ראש קטן ושערות מברשת שמונחים בזווית יהיו אידיאלים. מומלץ גם שהזיפים יהיו בדרגת קושי בינונית ואף רכה (רלוונטיים גם עבור אנשים צעירים). הקפדה על ניקיון השיניים פעמיים ביום ואף שימוש בחוט דנטאלי הם יותר חשובים מסוג המברשת בה אתם משתמשים. אם אתם בכל זאת עדיין לא בטוחים איזו מברשת שיניים לרכוש, תוכלו להתייעץ עם שיננית או רופא שיניים.

צחצוח שיניים לתינוק ולילד

צחצוח שיניים מומלץ להתחיל כבר בבקיעת השן הראשונה אצל התינוק. יש להשתמש במברשת שיניים ייעודית (מבנה פלסטיק עגול ורך שניתן להלביש על האצבע) וכמות מזערית של משחת שיניים שמותאמת לתינוקות. פעולת צחצוח שיניים לתינוק לא תמיד מצליחה בפעמים הראשונות אך חשוב להרגיל את התינוק לתחושה של המברשת ולפעולת הצחצוח שמתבצעת פעמיים ביום. צחצוח שיניים לתינוקות ולפעוטות עד גיל 3 צריך להיעשות תוך מריחה של כמות מאוד זעירה על מברשת השיניים. מומלץ להתחיל בהדרגה לצחצח את שיני הפעוט ביסודיות עד לכיסוי וצחצוח של משטחי השיניים בפה. כדאי להרגיל את הפעוט שהצחצוח נעשה פעמיים ביום – בבוקר לאחר שהוא מתעורר ובלילה לפני השינה. לא כל הילדים אוהבים את פעולת צחצוח השיניים אך חשוב להמשיך ולנסות ואפילו להפוך את זה למשחק ולצחצח גם את השיניים שלכם יחד איתם על מנת לסייע לילד להתרגל לפעולת הצחצוח. הדרך הקלה ביותר שבה ניתן לצחצח שיניים של תינוק היא באמצעות הנחתו על הברך כאשר הראש שלו מונח על החזה שלכם. כאשר הילד גדול יותר, אפשר לעמוד מאחוריו ולהטות את ראשו לאחור. צחצוח שיניים לילדים צריך להתבצע בצורה מעגלית ובסוף, הילד צריך לגרגר מעט מים בפה ולירוק החוצה את משחת השיניים. כאשר הילד גדול יותר ומסוגל להחזיק במברשת השיניים ולצחצח לבד, חשוב עדיין לפקח ולוודא שהוא מבצע זאת בצורה נכונה. עליכם גם לוודא שהוא אינו בולע או מלקק את משחת השיניים ושוטף את הפה היטב לאחר הצחצוח. המשיכו לעזור לילד עד שאתם בטוחים שהוא מצחצח את השיניים בצורה נכונה ויעילה (לרוב הילד מצליח כבר לשלוט בטכניקה עד גיל שבע)

האם משחות להלבנת שיניים עובדות?

משחות שיניים שמיועדות להלבנת השיניים יכולות לסייע בהסרה של כתמים שטחיים שנוצרים לרוב כתוצאה מצריכה מרובה של קפאין ועישון. הן אינן יכולות לשנות את הגוון הטבעי של השיניים או להבהיר כתם קיים שכבר חדר לשכבה העמוקה של השן. משחת שיניים מלבינה כוללת בדרך כלל מאפיינים מיוחדים שעוזרים בליטוש העדין של השן וחמצן או כימיקלים שמסייעים בפירוק והמסה של הכתמים. ישנן משחות שיניים מלבינות שמכילות חומר שנדבק לשיניים וגורם להן להיראות פחות צהובות. הקפדה על שימוש במשחת שיניים מלבינה איכותית למשך כחודש וחצי יכול לעזור לשיניים להיראות יותר לבנות ואסתטיות. לעומת זאת משחות שיניים מלבינות אשר מכילות קוברין כחול יכולות להיות בעלות השפעה מיידית על מראה השיניים. חשוב להקפיד על המלצות היצרן על מנת שלא לגרום נזק בלתי הפיך לשיניים. כאשר מחפשים משחת שיניים להלבנה, מומלץ לבדוק מותגים שקיבלו אישור והם מומלצים על ידי אנשים בתחום רפואת השיניים. כך ניתן לדעת שמשחת השיניים בטוחה לשימוש ויעילה בהסרה של כתמים שטחיים. אם אתם בכל זאת לא מרוצים מהתוצאות של שימוש במשחת שיניים להלבנה, תמיד תוכלו לגשת למרפאת השיניים ולקבל מרשם למוצרי הלבנה מקצועיים. התוצאות של שימוש במוצרים אלה הן לרוב טובות יותר כיוון שהן נשארות במגע עם משטח השן למשך זמן רב יותר. מדובר במוצרים יותר יקרים, אך ההשקעה משתלמת. כמובן שתוכלו גם לבחור באפשרות של תהליך הלבנת שיניים שיתבצע על ידי רופא השיניים.