שיניים עקומות

למה השיניים מתעקמות?

תקופת גיל ההתבגרות היא תקופה מאתגרת, מלאת שינויים, שמלווה במודעות שמתעוררת בבת אחת לגוף ולמראה החיצוני. אחרי שנות ילדות חופשיות ממחשבות על "איך תופסים אותי" ובלי להביט יותר מדי במראה, כשמתבגרים פתאום מתחילים להבחין בכל פרט קטן שאינו מושלם בחיצוניות. ודווקא אז, צריך לעבור יישור שיניים.

בשנים האחרונות טיפולי אורתודונטיה נפוצים מתמיד. יותר ויותר נערים ונערות פונים למרפאות שיניים כדי ליישר שיניים עקומות, לטפל בשיניים בולטות או לסגור רווחים. החדשות הטובות : היום, השיטות הישנות והידועות לשמצה של גשר מתכתי ורסן כעור, הוחלפו בשיטות טיפול אסתטיות יותר, שקשה להבחין בהן ומאפשרות גם למבוגרים הצריכים בכך, ליישר את השיניים ביעילות ובאופן דיסקרטי.

אבל מה גורם לשיניים עקומות או בולטות מלכתחילה, האם אפשר למנוע את התופעה, ומה ניתן לעשות? בדקנו וחזרנו עבורכם עם כל התשובות.

 

שיניים עקומות – הסיבות

מאז שנות החמישים, עלה מספר מיישרי השיניים באופן דרמטי. יש כאלה שמצביעים על העלייה בזיהום האוויר בעשורים האחרונים, כגורם שהשפיע במידה מסוימת על העליה הזו. על פי דעה זו, זיהום אוויר וצריכה של אוויר באיכות נמוכה מוביל להתפתחות של מחלות בדרכי הנשימה, מה שעלול לפגוע באופן עקיף בהתפתחות הלסתות.

תיאוריה אחרת מצביעה על העלייה בפופולריות של השימוש במוצץ כגורם לתופעה. ידוע שמציצת מוצץ בגילאים בהם בוקעות השיניים יכול לפגוע בצמיחה שלהן ולגרום להן לסטייה בכיוון הצמיחה, שמשתנה בהתאם למיקום המוצץ. ההתמכרות למציצה אף מפתחת אצל חלק מהילדים תלות בהרגל המזיק כך שגם בגילאים מאוחרים יותר הם ממשיכים למצוץ אצבע ולהפריע להתפתחות התקינה של השיניים. את הבעיה הזו ניתן לפתור ע"י הימנעות משימוש במוצץ מלכתחילה. אמנם קל יותר להגיד, מאשר לעשות, אבל זה בהחלט אפשרי.

סיבה נוספת יכולה להיות התנהלות דנטלית לא תקינה, שיוצרת באופן לא מודע את הבעיה, כמו לדוגמא חריקת שיניים בלילה או עששת לא מטופלת. מקרים כאלה יכולים להביא לעקירה מוקדמת של שיני חלב ולגרום לתזוזה לא רצויה של השיניים.

הסיבה המרכזית לשיניים עקומות היתה ונשארה גנטיקה. אם להורים שלך היה גשר, יש סיכוי סביר שבבוא העת גם לך יהיה. רווחים בשיניים, שיניים בולטות וגם צמיחה של שן על שן, כולם בסופו של דבר עוברים בגנים.

צריך לקחת בחשבון שבעשורים האחרונים, עם פרוץ מהפכת המידע והאינטרנט לחיינו, הדגש על המראה החיצוני עלה בחדות, גם בקרב ילדים ונוער. החשיפה התמידית ברשתות החברתיות מקצינה ומחזקת את הצורך "ליישר קו" עם סטנדרטים גבוהים של יופי, כך שבשורה התחתונה, גם אנשים שבעבר לא היו מיישרים את השיניים, פונים לאורתודנטים בשאיפה לחיוך אסתטי ומושלם.

שיניים עקומות

בעיות אסתטיות – פתרונות אסתטיים

אז אילו פתרונות עומדים בפני הבאים לישר את השיניים? בדומה להתקדמות הטכנולוגית בהרבה תחומי אחרים, גם תחום האורתודנטיה התקדם, ומציע היום אפשרויות ישור שיניים נוחות יותר לשימוש ואסתטיות הרבה יותר.

אם בעבר הסמכים (בלשון העם: גשר) ליישור השיניים היו ריבועים גדולים העשויים ממתכת כיום ניתן למצוא סמכים קטנים ואסתטיים יותר, העשויים מחרסינה, הדומה בצבעה לצבע השן הטבעית.

גם שיטות הטיפול השתנו. בעבר, מיקום הסמכים היה בקדמת השיניים, מה שהיה בולט מאוד ומפריע מאוד למראה החיצוני ולהתנהלות היומיומית. בשיטה החדשה, ניתן למקם את הסמכים בחלק האחורי של השן, כך שהטיפול הופך להיות בלתי נראה.
קיימות גם פלטות שקפות, שמוחלפות מדי שבועיים ועובדות בכל פעם על יישור איזור אחר של השיניים. גם הגומיות, שהיוו בעבר חלק אינטגרלי מהסמכים, עברו מהעולם, וכבר אין צורך להגיע לאורתודנט להחליף אותן.

שיטה חדשה ומעניינת היא השימוש בשתלים אורתודנטיים, שמשמשים כנקודות אחיזה בלסת, ומאפשרים להניע את השיניים למקומן הנכון עם פחות מכשור, מה שמייעל את הטיפול ומשפר את התוצאות.

הרסן, שבעבר היה הדרך היחידה לטיפול בשיניים בולטות בלסת העליונה, הוחלף על ידי מגוון מכשירים אחרים, נוחים הרבה יותר ואפקטיביים באותה מידה.

במקרים של בעיות אסתטיות מינוריות, כמו רווחים לא גדולים או צורה לא אחידה של שיניים, ניתן לבצע ציפויים אסתטיים. מדובר בטיפול יחסית פשוט ובעל תוצאות קבועות, עמידות לאורך זמן ומותאמות אישית, שמאפשרות לעשות שינוי משמעותי במראה השיניים זמן קצר ועם תופעות לוואי מינימליות.

המרפאה של ד"ר אבי בביוב בירושלים מציעה לך את מיטב הטיפולים ליישור שיניים, ע"י  מומחה לאורתודנטיה בכיר ומקצועי – ד"ר איל כצהנדלר. ד"ר כצהנדלר, הוא בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים, מדריך מתמחים באורתודנטיה ומכהן כיו"ר האגודה האורתודנטית הישראלית. הוא בקיא, מיומן ובעל ניסיון רב בכל שיטות ישור השיניים החדשניות ביותר, עבור בני נוער ומבוגרים כאחד.

המלצה על יישור שיניים במרפאתנו: