עקירת שיניים לצורך השתלה?
אל תתפתו לעקור את השיניים הטבעיות שלכם !

אפילו אם יש בהן חורים גדולים או נסיגת חניכיים, ואפילו אם הן זקוקות לטיפולי שורש !
שתלים הם תחליף מצוין למצבים של חוסר שיניים, אבל הם לא תחליף נכון לשיניים שאפשר להצילן.

במרפאה שלנו נלחמים למענכם על כל שן ושן, הגישה שלנו שמרנית, ואנו עושים כל מאמץ לשמר את השיניים הטבעיות שלכם, כל עוד אנחנו בטוחים שהן תחזקנה לשנים רבות.
צוות המומחים הבכירים שלנו מיומן מאד, בהצלת שיניים שרופאים אחרים נוטים לוותר עליהן בקלות, ואנחנו נותנים על כך תעודת אחריות כתובה וחתומה ל- 10 שנים !

עוקרים ללא מחשבה תחילה…

בשנים האחרונות הולכת ותופסת גישה שגויה, התומכת בעקירת כל השיניים בלסת, או בשתי הלסתות, והחלפתן בשתלים, גם במצבים בהם ניתן למעשה לשמר את השיניים הטבעיות.
מאחר וטיפול כזה קשה מאד וכרוך בסבל רב, נהוג לבצע אותו תחת הרדמה כללית.

פעמים רבות מאד, שמעתי ממטופלים שהתפתו לתהליך הזה, שכאשר התעוררו מההרדמה הכללית, קיבלו הלם וחוו עצב גדול ומתמשך מתוצאותיו. הם לא הבינו מראש את גודל השינוי ומשמעותו, חשבו שהם נכנסים לטיפול קל, שאינו כואב, מהיר וטוב. רק משפקחו עיניהם, התברר להם כי לא כך הוא, אבל בשלב זה לא היה להם, אלא לחיות עם התוצאות באשר הן, ולבכות את האובדן.

יתר על כן, ידוע כבר שנים רבות, שביצוע השתלה מיד לאחר העקירה, מפחית באופן משמעותי את סיכויי הקליטה של השתל. ובנוסף לכך, גם אם השתל נקלט, סיכוייו לעמוד בפה לאורך שנים רבות פחותים בהשוואה לשתל שהוחדר לאחר שאזור העקירה נרפא לחלוטין.

אקדים ואומר, שאכן, ישנם מקרים שהתנהלות כזו היא מוצדקת, כאשר באמת כל השיניים בלסת אבודות ולא ניתן להציל אותן. זה נכון במעט מאד מקרים. אבל למרבה הצער, במקרים רבים אחרים, נעקרות שיניים שבהחלט ניתן לטפל בהן בדרכים שמרניות, ולהציל אותן, כך שיתפקדו בפה עוד עשרות שנים בצורה טובה ואפילו מושלמת. וכאן כאב הלב הגדול…

עקירת שיניים בלי לנסות להצילן – מאיפה זה התחיל ?

תחילתה של גישה זו היתה לפני כ-20 שנה, עת תהליכי ההשתלה נהיו פשוטים יותר, ושיעורי ההצלחות החל לעלות.
רופאים ומטופלים רבים, נישבו תחת התפיסה שבמקום להשקיע בטיפול משמר בשיניים שמצבן רעוע ומצריך סתימות, כתרים או טיפולי שורש, מוטב פשוט לעקור אותן ולבצע השתלת שיניים. הרעיון נשמע בזמנו הגיוני; השתלים יישרו לנצח, ויחסכו מהמטופלים טיפולי שיניים לשארית ימיהם.

מסתבר שהתפיסה הזו היתה מוטעית ביסודה. ראשית, התברר כי שתלים זקוקים לתחזוקה קבועה, הן בבית והן בביקור תקופתי אצל שיננית. ניכר היה שהעדר תחזוקה שוטפת גורם להתפתחות דלקות חמורות מסביב לשתלים, אשר בהעדר טיפול עלולות להסתיים באבדן השתלים. בנוסף, מחקרים רבים הצביעו באופן חדש משמעי ששיניים טבעיות שומרות על עצם הלסת ונשארות בפה זמן ממושך בהרבה מאשר השתלים אשר החליפו אותן.

היתרונות של שיניים טבעיות לא נגמרות כאן. יש עוד מספר גורמים משמעותיים שנוטים לטובתן:
– שיניים טבעיות מאפשרות לעיסה טבעית, נוחה ונכונה יותר.
– שיניים טבעיות ומתוחזקות כהלכה נראות טוב יותר משתלים.
– התחזוקה של שיניים טבעיות קלה ופשוטה מזו של שתלים.
– בל נשכח, שמירה על השיניים הטבעיות שלנו מונעת ממנו טיפולים כירורגים מורכבים.

עקירת שיניים נחשבת לפתרון מיושן מול אפשרויות הטיפול החדשניות

לאחר שהתברר מעל לכל ספק שהשתלים לא מחזיקים מעמד לנצח, ואף ברוב המקרים, פחות מאורך חייהם של השיניים הטבעיות, הגישה לפיה עקירת שיניים והחלפתן בשתלים היא יעילה נתפסה כשגויה.

לפיכך, התפיסה הרווחת כיום, וזו שאנחנו במרפאה דוגלים בה באדיקות, היא, שבמידה וניתן להציל שן טבעית, כזו שנראה שתחזיק שנים רבות, חובה עלינו לעשות ככל שביכולתנו להציל אותה. עקירת שיניים לתפיסתנו, היא המוצא האחרון בהחלט.

לפיכך, מפתיע ומאכזב לגלות שעדיין ישנם מקרים בהם הטיפול המומלץ למטופלים הוא עקירת שיניים, והחלפתן בשתלים, הרבה לפני שכל האפשרויות האחרות להצלת השן מוצו.

אפשר לחשוב על מספר סיבות לתופעה זו:

– כדי לבחור בשימור השיניים הטבעיות על פני עקירתן והחלפן בשתלים, נדרשת גישה טיפולית, אשר רואה את טובת המטופל בהסתכלות לטווח ארוך, לפני כל שיקול אחר. זה מצריך חזון, ראיה שיקומית נרחבת, ויכולת גבוהה של אבחון ותכנון טיפול מורכב, שמשלב בתוכו מספר התמחויות.
– הצלת שיניים כרוכה בעבודה קשה יותר של צוות המרפאה, ודורשת נכונות להתאמץ ולהשקיע זמן רב, בעבור תמורה נמוכה יחסית. לעמת זאת עקירות והשתלות גוזלות זמן מועט והתמורה רבה בהרבה.
– עדיין הרבה מטופלים חושבים ששתלים יהוו עבורם פתרון לכל החיים, מתוך שהם עדיין שבויים בדעה הישנה שמזמן הוכחה כלא נכונה. הם מתפתים לחשוב שלאחר החלפת השיניים בשתלים לא יצטרכו יותר 'לראות רופא שיניים'.
– ישנם אנשים רבים שעדיין חוששים מאד, כשהם שומעים שיש צורך בטיפול שורש, ולכן נענים בקלות וברצון להצעת הרופא לעקור. אבל האמת היא שטיפולי שורש אינם כואבים כלל, במידה והרופא מיומן ברזי האלחוש, ועושה עבודתו במקצועיות בסבלנות ואכפתיות.
– הפיתוי של ה'קסם' להגיע בבוקר, לישון כמה שעות, ולצאת בערב עם פה חדש, הוא גדול, והמטופלים לא מבינים שברוב המקרים זהו מקסם שווא. הם נוכחים בכך מאוחר מדי, אבל אז כבר אין דרך חזרה.

אז רגע לפני עקירת השיניים…

עברתם בדיקה שיניים בה ההמלצה היתה לעקור את השיניים לטובת תותבות או שתלים? אל תמהרו להסכים. חפשו חוות דעת נוספות, התייעצו במרפאה שדוגלת בהצלת השן ולא החלפתה.  אם יש אפשרות להציל את השיניים שלכם, מצו אותה עד תום, שהרי עקירת השן היא הליך בלתי הפיך.  במקרים רבים הצלת השן פשוטה יותר, יעילה יותר , זולה יותר, ותמנע מכם טיפולים כירורגיים מורכבים.

במרפאה שלנו הגישה היא שמרנית, ואנו עושים כל מאמץ לשמר את השיניים הטבעיות שלכם, כל עוד אנחנו בטוחים שהן תחזקנה לעוד שנים רבות. צוות המומחים הבכירים שלנו מיומן מאד, בהצלת שיניים שרופאים אחרים נוטים לוותר עליהן בקלות, ואנחנו נותנים על כך תעודת אחריות כתובה וחתומה ל- 10 שנים !

עקירת השיניים שלכן היא בלתי הפיכה, התיחסו לפתרון הזה כמוצע אחרון ומצו את כל האפשרויות לפני שאתם בוחרים בדרך זו.