עקירת שיניים לצורך השתלה?
אל תתפתו לעקור את השיניים הטבעיות שלכם !

אפילו אם יש בהן חורים גדולים או נסיגת חניכיים, ואפילו אם הן זקוקות לטיפולי שורש !
שתלים הם תחליף מצוין למצבים של חוסר שיניים, אבל הם לא תחליף נכון לשיניים שאפשר להצילן.

במרפאה שלנו נלחמים למענכם על כל שן ושן, הגישה שלנו שמרנית, ואנו עושים כל מאמץ לשמר את השיניים הטבעיות שלכם, כל עוד אנחנו בטוחים שהן תחזקנה לשנים רבות.
צוות המומחים הבכירים שלנו מיומן מאד, בהצלת שיניים שרופאים אחרים נוטים לוותר עליהן בקלות, ואנחנו נותנים על כך תעודת אחריות כתובה וחתומה ל- 10 שנים !

עוקרים ללא מחשבה תחילה…

בשנים האחרונות הולכת ותופסת גישה שגויה, התומכת בעקירת כל השיניים בלסת, או בשתי הלסתות, והחלפתן בשתלים, גם במצבים בהם ניתן למעשה לשמר את השיניים הטבעיות.
מאחר וטיפול כזה קשה מאד וכרוך בסבל רב, נהוג לבצע אותו תחת הרדמה כללית.

פעמים רבות מאד, שמעתי ממטופלים שהתפתו לתהליך הזה, שכאשר התעוררו מההרדמה הכללית, קיבלו הלם וחוו עצב גדול ומתמשך מתוצאותיו. הם לא הבינו מראש את גודל השינוי ומשמעותו, חשבו שהם נכנסים לטיפול קל, שאינו כואב, מהיר וטוב. רק משפקחו עיניהם, התברר להם כי לא כך הוא, אבל בשלב זה לא היה להם, אלא לחיות עם התוצאות באשר הן, ולבכות את האובדן.

יתר על כן, ידוע כבר שנים רבות, שביצוע השתלה מיד לאחר העקירה, מפחית באופן משמעותי את סיכויי הקליטה של השתל. ובנוסף לכך, גם אם השתל נקלט, סיכוייו לעמוד בפה לאורך שנים רבות פחותים בהשוואה לשתל שהוחדר לאחר שאזור העקירה נרפא לחלוטין.

אקדים ואומר, שאכן, ישנם מקרים שהתנהלות כזו היא מוצדקת, כאשר באמת כל השיניים בלסת אבודות ולא ניתן להציל אותן. זה נכון במעט מאד מקרים. אבל למרבה הצער, במקרים רבים אחרים, נעקרות שיניים שבהחלט ניתן לטפל בהן בדרכים שמרניות, ולהציל אותן, כך שיתפקדו בפה עוד עשרות שנים בצורה טובה ואפילו מושלמת. וכאן כאב הלב הגדול…

עקירת שיניים בלי לנסות להצילן – מאיפה זה התחיל ?

תחילתה של גישה זו היתה לפני כ-20 שנה, עת תהליכי ההשתלה נהיו פשוטים יותר, ושיעורי ההצלחות החל לעלות.
הרבה רופאים, ובעקבותיהם מטופלים, החלו לחשוב שבמקום לטפל בשיניים שצריכות סתימות גדולות או טיפולי שורש וכתרים, כדאי לעקור את השן הטבעית, ולשים במקומה שתל. המחשבה הייתה אז, שהשתלים יחזיקו לנצח, והמטופלים לא יצטרכו עוד לעבור טיפולי שיניים, וכביכול ייפטרו מהעול של טיפול בשיניים לכל שארית חייהם.

אולם, במשך השנים הסתבר ששתלים זקוקים לתחזוקה ביתית ומקצועית ע"י השיננית, אף יותר משיניים טבעיות, ואם לא מקפידים על כך, מתפתחות דלקות קשות סביב השתלים, שבהמשך גורמות לאבדן אותם שתלים. בנוסף, מחקרים רבים שנעשו בנושא, הראו בבירור ששיניים טבעיות מחזיקות בפה הרבה יותר שנים מאשר שתלים, וגם שומרות על העצם בלסת הרבה יותר טוב.

יתר על כן, שיניים טבעיות מספקות לעיסה טבעית וטובה יותר, מאפשרות אסתטיקה טובה בהרבה משל שתלים, והתחזוקה שלהן קלה ופשוטה בהרבה משל שתלים. כמובן, שאנו נמנעים גם מהכירורגיה שכרוכה בביצוע השתלים, ושלעיתים היא מורכבת.

עקירת שיניים נחשבת לפתרון מיושן מול אפשרויות הטיפול החדשניות
עקירת שיניים נחשבת לפתרון מיושן מול אפשרויות הטיפול החדשניות

משהתרבו ההוכחות לכך ששתלים כלל לא עמידים לנצח, ולמעשה עמידים לאורך הרבה פחות שנים מהשיניים הטבעיות, נסוגו הרופאים המקצועיים מהגישה לעקור שיניים באופן גורף ולהחליפן בשתלים. כיום ההמלצה החד-משמעית היא, שבכל מקרה שבו ניתן להציל שן טבעית, ונראה שתחזיק בפה לאורך שנים רבות, יש לעשות כל שנדרש כדי לשמור עליה. עקירה תבוצע רק במקרה שהשן באמת אבודה.

מפתיע אם כך, שלמרות שברור ששיניים טבעיות עדיפות על פני שתלים, עדיין ישנם מקרים רבים, בהם מטופלים מקבלים המלצה לעקירת כל השיניים בלסת, והחלפתן בשתלים, ושיש מטופלים שמוכנים לבצע זאת.

אפשר לחשוב על מספר סיבות לתופעה זו:

– כדי לבחור בשימור השיניים הטבעיות על פני עקירתן והחלפן בשתלים, נדרשת גישה טיפולית, אשר רואה את טובת המטופל בהסתכלות לטווח ארוך, לפני כל שיקול אחר. זה מצריך חזון, ראיה שיקומית נרחבת, ויכולת גבוהה של אבחון ותכנון טיפול מורכב, שמשלב בתוכו מספר התמחויות.
– הצלת שיניים כרוכה בעבודה קשה יותר של צוות המרפאה, ודורשת נכונות להתאמץ ולהשקיע זמן רב, בעבור תמורה נמוכה יחסית. לעמת זאת עקירות והשתלות גוזלות זמן מועט והתמורה רבה בהרבה.
– עדיין הרבה מטופלים חושבים ששתלים יהוו עבורם פתרון לכל החיים, מתוך שהם עדיין שבויים בדעה הישנה שמזמן הוכחה כלא נכונה. הם מתפתים לחשוב שלאחר החלפת השיניים בשתלים לא יצטרכו יותר 'לראות רופא שיניים'.
– ישנם אנשים רבים שעדיין חוששים מאד, כשהם שומעים שיש צורך בטיפול שורש, ולכן נענים בקלות וברצון להצעת הרופא לעקור. אבל האמת היא שטיפולי שורש אינם כואבים כלל, במידה והרופא מיומן ברזי האלחוש, ועושה עבודתו במקצועיות בסבלנות ואכפתיות.
– הפיתוי של ה'קסם' להגיע בבוקר, לישון כמה שעות, ולצאת בערב עם פה חדש, הוא גדול, והמטופלים לא מבינים שברוב המקרים זהו מקסם שווא. הם נוכחים בכך מאוחר מדי, אבל אז כבר אין דרך חזרה.

אז רגע לפני עקירת השיניים…

אם הציעו לכם לעקור שיניים, ולהחליפן בשתלים (או בתותבות), גשו להתייעץ במרפאה שאמונה על הצלת שיניים, ובדקו האם אכן השיניים שלכם אבודות. במקרים רבים, תגלו שאפשר להציל אותן ע"י טיפולים פשוטים יחסית, ובעלי שעור הצלחה גבוה מאד, ובכך למנוע מכם צורך בטיפולים כירורגיים מורכבים.

במרפאה שלנו הגישה היא שמרנית, ואנו עושים כל מאמץ לשמר את השיניים הטבעיות שלכם, כל עוד אנחנו בטוחים שהן תחזקנה לעוד שנים רבות. צוות המומחים הבכירים שלנו מיומן מאד, בהצלת שיניים שרופאים אחרים נוטים לוותר עליהן בקלות, ואנחנו נותנים על כך תעודת אחריות כתובה וחתומה ל- 10 שנים !

אל תתפתו לעקור את השיניים הטבעיות שלכם, מבלי שבדקתם זאת היטב תחילה !