אורטודנט


האסתטיקה הדנטלית שלנו יכולה להשפיע רבות על הדימוי העצמי. אלמנט חשוב באסתטיקה הזו הוא שיניים ישרות ובעלות מנח תקין. אם השיניים שלכם אינן ישרות, זה הזמן להתחיל לחפש אורתודנט שיתקן את הבעיה ויעניק לכם חיוך שתוכלו להיות גאים בו.

ד"ר איל כצהנדלר
ד"ר איל כצהנדלר מומחה ליישור שיניים במרפאה

מה זה אורתודנט?

אורתודנט הוא רופא שיניים שעבר התמחות ביישור שיניים ולסתות מטעם משרד הבריאות. מי שמסיים את הבחינות בהצלחה מקבל מטעם המועצה המדעית של הר"ש או מטעם משרד הבריאות תעודה המעידה על היותו מומחה בתחום, כמו כן מספר רישיון. יש לציין כי באופן עקרוני כל רופא יכול לעסוק באורתודנטיה, אך אין זה אומר בהכרח שהוא עבר מומחיות בנושא ולכן הוא אינו רשאי לקרוא לעצמו אורתודנט מאחר ומדובר בהטעיית הציבור. ניתן לבדוק באיזו מומחיות מחזיק רופא השיניים שלכם דרך אתר משרד הבריאות.

מומחיותו של האורתודנט עוסקת ביישור שיניים ובטיפול תקלות שונות בסגירת הפה. המילה אורתודנטיה מקורה ביוונית ומשלבת בתוכה שתי מלים שמרכיבות יחד את המושג – משמעות המילה הראשונה "אורתו" (Ortho) היא יישור ופירוש המילה השנייה "אודון" (Odon) היא שן.

כיום הטיפול השכיח ביותר בתחום האורתודנטיה הוא הכנסה של חוטי מתכת אל תוך התקן שנקרא "סמכים", או "גשר" בלשון עממית יותר. החוטים והסמכים מפעילים לחץ על השיניים על מנת להזיזן אל העמדה הרצויה. רכיבים אפשריים אחרים כוללים קשתיות נשלפות, רסן, פלטות ועוד.

מתי לפנות לאורתודנט?

באופן עקרוני אפשר להתחיל בטיפול אורתודנטי בכל גיל, זאת בתנאי שהאחיזה של השיניים בלסת היא איתנה ויציבה. ההשפעה הטובה ביותר של הטיפול ניתנת להשגה כאשר המטופל כבר סיים לצמוח ומערכה השלד סיימה לגדול, כלומר בסביבות גיל 14 אצל בנות או בסביבות גיל 17 אצל בנים. מעבר לכך, נדרשת גם מידה מספקת של בגרות מצד המטופל כדי להשיג את התוצאות המוצלחות ביותר.

על אף זאת, ישנם מקרים בהם התערבות של אורתודנט נדרשת בגיל הרבה יותר צעיר של 8-9 שנים ולפעמים אף לפני החלפת שיניי החלב בשיניים קבועות. הסיבה לכך היא שבעיות שנוצרות בגיל מוקדם הופכות לקשות יותר לטיפול בגיל מבוגר יותר. ההמלצה היא לקחת את הילד לרופא השיניים לכל המאוחר בגיל 7 כדי שיוכל לזהות מבעוד מועד התהוות של בעיות מסוג זה.

הצורך בהתערבות של רופא השיניים בגיל מוקדם יכולה לנבוע ממספר סיבות. לדוגמה, אם השיניים הבולטות בולטות החוצה ביחס לשאר, הן נמצאות בסכנת חבלה. דוגמה אחרת היא כאשר שיניי החלב מפריעות לבקיעה תקינה של השיניים הקבועות. גם הרגלים חריגים של הילד כמו מציצת אצבע יותר מ-8 שעות ביממה דורשת התייחסות.

אורטודנט

תשובות לשאלות נפוצות בנושא

  1. ממה לא צריך לדאוג בגיל צעיר?

לפעמים הורים מזהים מרווח בין השיניים הקדמיות של ילד ורצים אל רופא השיניים להסתכלות, אך במקרה כזה בדרך כלל אין סיבה לדאגה. לרוב, מדובר בשלב טבעי של התפתחות הלסת שנקרא בעגה המקצועית "הברווזון המכוער". מרווחים אלה ייסגרו באופן טבעי וסופי לקראת גיל 12 עם בקיעת הניבים העליונים הקבועים. אם אתם בכל זאת מודאגים, תמיד ניתן לפנות אל רופא השיניים לבדיקה. מקסימום הוא ייתן לכם סיבה לחייך.

  1. האם שיניים מתיישרות באופן טבעי?

בדרך הכלל התשובה לשאלה זו היא שלילית, כלומר שיניים אינן מתיישרות בכוחות עצמן עם חלוף השנים. בנוסף לכך, מסביבות תחילת שנות העשרים המטופל מתחיל לחוות תהליך טבעי של הצטופפות השיניים, בעיקר באיזור הלסת העליונה. ככל שהלסת צפופה יותר כך מתכווץ הסיכוי, הקטן מלכתחילה, של השיניים להתיישר באופן טבעי.

  1. האם טכניקת הטיפול בולטת לעין?

כיום קיימות מספר טכניקות ליישור שיניים שנחשבות לאסתטיות יותר. רופא השיניים יכול להתקין סמכים וחוטים בעלי צבע דומה לצבע השן, ובכך להגיע למצב שהציוד הוא כמעט בלתי נראה במבט ראשון. ניתן גם להרכיב קשתיות שקופות, שהן סדרה של פלטות שמוחלפות על בסיס שבועי על פי תכנית הטיפולים שנקבעה.

המלצה על טיפול יישור שיניים במרפאתנו

למידע נוסף ולפגישת יעוץ ללא עלות אתם מוזמנים לפנות אלינו למרפאה>>