כתר חרסינה

מטרת העל של רפואת השיניים היא לשמור על השיניים שלנו בריאות לאורך שנים. לרופא השיניים יש ארגז כלים גדול המאפשר לו להתאים את הטיפול הנכון לכל שן ושן. אחד מהכלים העומדים לרשותו הוא הכתר. כתרים לשיניים מונחים על שן שעברה טיפול וזקוקה ל"סגירה" כדי להשלים את ההליך הדנטלי. הסוג הנפוץ ביותר של כתרים הוא כתר חרסינה המשמש ברפואת השיניים מזה שנים רבות. לצד כתרי חרסינה מסורתיים, פיתוחים טכנולוגיים של השנים האחרונות הביאו כתרי חרסינה עמידים יותר, אסתטיים יותר ומודרניים ליצירת כתר בעל איכות גבוהה ומראה טבעי.

ד"ר אבי בביוב מייסד ומנהל רפואי
ד"ר אבי בביוב 
מייסד ומנהל רפואי

מהו כתר?

בפשטות, כתר דנטלי הוא כיסוי לשן. כתרים משמשים ברפואת השיניים מזה עשרות רבות של שנים כדי להגן על שן שעברה טיפול מפני חדירה מחודשת של חיידקים מזיקים. פעמים רבות, לאחר ששן עברה טיפול נרחב (וגם מסיבות אחרות שנפרט בהמשך) היא נותרת ללא שכבת אמייל מלאה, לעיתים מרוקנת כמעט מתוכן ובאופן כללי פגיעה יותר משן שלמה. על מנת לשחזר את השן הן מבחינה דנטלית והן אסתטית הרופא יניח עליה כתר.

למה עושים כתר?

ישנן מספר סיבות בגללן רופא השיניים עשוי להמליץ על הנחת כתר:

  • הסיבה הנפוצה ביותר היא לאחר טיפול שיקומי נרחב כמו טיפול שורש.
  • שיקום על גבי שתלים, הנחת כתר היא השלב האחרון.
  • בשן שעברה חבלה, נסדרה או נשברה.
  • בשל פגם מולד.
  • מסיבות אסתטיות בלבד.

הכתר הוא למעשה השלב האחרון בכל הליך שיקומי. רק לאחר שהרופא סיים לרפא את השן, הוא יניח עליה כתר. לאחר הנחת הכתר השן "סגורה" והכתר הוא זה ששומר עליה מפני גורמים מזיקים בחלל הפה.

ממה עשויים כתרים?

כמו כל העזרים הדנטליים, גם כתרים עשויים מחומרים בעלי תאימות ביולוגית, עמידים ומיועדים ספציפית לשימוש של שנים בחלל הפה. בעבר, כתרים יוצרו בעיקר ממתכות, לרוב אצילות ולעיתים חצי אצילות בעלות גוון מתכתי או מזהב. הכתרים "של פעם" סבלו ממספר בעיות כמו אסתטיקה נמוכה (מתכת כהה או זהב לא תרמו לנראות נאה) ואורך חיים קצר. כיום, עדיין ניתן למצוא מקומות בעולם בהם כתרים אלו בשימוש אך עם התקדמות מדע רפואת השיניים הם נעלמים אט אט לטובת כתרים מודרניים. כיום, מרבית הכתרים עשויים מחרסינה – מלאה או מאוחה לחומרים אחרים. לחרסינה יתרונות רבים על פני כתרים "של פעם" כאשר היתרון הבולט ביותר הוא כמובן רמת האסתטיקה הגבוהה של הכתר.

מהו כתר חרסינה?

החרסינה היא חומר קרמי המשמש ברפואת השיניים ליצירת כתרים, ציפוי שיניים ועזרים דנטליים אחרים. מדובר בחומר עמיד, בעל גוון לבן ותאימות ביולוגית מצוינת בגוף האדם (חרסינה לא מחלידה ולא מתפרקת). כיום, מרבית הכתרים מחופים בחרסינה בשל יתרונותיה הגדולים ובעיקר, המראה האסתטי שלה. כאשר אנו אומרים "כתר חרסינה" הכוונה היא בדרך כלל כתר שבסיסו עשוי מתכת או זירקוניה (נפרט עליהם בהמשך) וחלקו החיצוני, המעטפת הגלויה לעין עשויה מדפי חרסינה בגוון התואם לשיניים הסמוכות.

מהם הסוגים השונים של כתר חרסינה?

חרסינה מאוחה למתכת

ככל הנראה הסוג הנפוץ ביותר של כתרים בעולם הם כתרי חרסינה מאוחים למתכת. כתרים אלו נמצאים בשימוש מזה שנים רבות ומספקים איזון טוב בין איכות הכתר לבין מחירו הסביר בהחלט. בסיס הכתר עשוי סגסוגת מתכת אצילה (בדרך כלל פלדיום), בין 25% ועד 100%. ככל שאחוז המתכת האצילה גבוה יותר כך הכתר נחשב לאיכותי יותר ומחירו עולה בהתאם. כיום אין כמעט שימוש בכתרים שבסיסם מתכת לא אצילה. הכתרים האיכותיים ביותר מכילים מעל 90% מתכת אצילה באיכות גבוהה כמו זהב או פלטינה.

חרסינה מאוחה לזירקוניה

פיתוח של השנים אחרונות, במקום לאחות את כתר החרסינה למתכת בכתר מסוג זה הבסיס עשוי זירקוניה. זירקוניה היא חומר דמוי יהלום המשמש הן בתעשייה והן ברפואה. הוא עמיד במיוחד (יהלום הוא החומר החזק בטבע), אינו נשחק, אינו מחליד, בעל תאימות ביולוגית גבוהה מאוד בגוף האדם ובעל גוון בהיר. יתרון נוסף של הזירקוניה הוא שהיא מאפשרת מעבר אור בדומה לשיניים הטבעיות שלנו כך שהתוצאה מאוד מרשימה ואסתטית. כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה נראה כה טבעי עד שכמעט בלתי אפשרי להבחין בינו לבין השיניים הסמכות לו, בטח ובטח שלא בעיין בלתי מקצועית. כתרים אלו מומלצים במיוחד לשיניים קדמיות בשל רמת האסתטיקה הגבוהה שלהם.

כתר חרסינה מלאה

בשנים האחרונות, התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת לייצר חרסינה בטמפרטורות גבוהות במיוחד ובשילוב חומרים נוספים ליצירת חרסינה דחוסה וחזקה במיוחד. אלו הם כתרי חרסינה מלאה העשויים 100% חרסינה ללא בסיס מחומר אחר. כתרים אלו משמשים לשיניים קדמיות ולעיתים אף אחוריות בשל החוזק הגדול שלהם. היתרון הוא כמובן באסתטיקה. בעוד שבשיניים אחוריות ניתן לפעמים להתפשר על אסתטיקה כאן אין צורך ואפשר ליהנות הן מכתר חזק במיוחד והן אסתטי. דוגמא טובה לכתרים מסוג זה הם כתרי EMAX.

מה היתרונות של כתר חרסינה?

היתרון הגדול ביותר של כתר חרסינה הוא במראה שלו – טבעי ומותאם לשיניים הסמוכות לו עד שלא ניתן להבחין בהבדלים ביניהם. כמו כן, כתרי חרסינה, במיוחד מאוחים למתכת נחשבים לאיכותיים מצד אחד וזמינים לרמות תקציב שונות מצד שני. כתרים חדשניים יותר כמו חרסינה מאוחה לזירקוניה או כתרי חרסינה מלאה מספקים פתרונות מצוינים גם לשיניים אחוריות, גם לשן אחת ללא צורך בגשר ורופא שיניים מיומן יוכל להתאים את הכתר לכל צורך דנטלי.

האם יש חסרונות לכתר חרסינה?

למרות היתרונות הגדולים של כתרי חרסינה יש להם חיסרון אחד והוא השימוש במתכת ליצירת הבסיס שלהם. למתכות, במיוחד סגסוגות זולות יחסית יש נטייה לגרום לשינויי גוון עם הזמן, אם מדובר בשן קדמית תהיה פגיעה אסתטית. בנוסף, חרסינה עשויה לגרום לשחיקה קלה של שיניים סמוכות. יש לציין כי הפתרון לבעיות אלו הוא בחירה בחרסינה מאוחה לזירקוניה או חרסינה מלאה. כמובן שרופא השיניים יעזור לכל מטופל לבחור את הכתר הנכון עבורו הן מבחינה רפואית-דנטלית והן בהתאם לתקציב העומד לרשותו.

האם כתר חרסינה הוא תמיד הבחירה המתאימה ביותר?

למרות שכתרי חרסינה, במיוחד מאוחרים למתכת, הם ככל הנראה סוג הכתרים הנפוץ ביותר ברפואת השיניים בימנו, סוג זה של כתר הוא לא תמיד הבחירה הנכונה. בכתרי חרסינה מומלץ במיוחד להשתמש בשיניים קדמיות שבולטות למראה. בשל הלובן והמראה הטבעי של החרסינה היא מתאימה מאוד לשיניים קדמיות. אך כאשר מדובר על שיניים אחוריות הנושאות בעומסי לעיסה כבדים, ההמלצה היא בדרך כלל לא להשתמש בחרסינה אלא בכתרים מסוג אחר. בעבר, האופציה היחידה הייתה כתר ייצוק ממתכת או כתר זהב אך כיום ניתן לעשות כתרי זירקוניה בגוון בהיר שמתאימים לשיניים אחוריות. כתרים אלו עשויים מקשה אחת (מונוליטיים) בגוון בהיר. הזירקוניה מתאימה מאוד לשיניים טוחנות שכן היא חזקה וכמעט בלתי ניתנת לשחיקה.

האם יש הוראות מיוחדות לשמירה על הכתר?

כתרי חרסינה איכותיים לא דורשים תחזוקה מיוחדת, הם לא סופגים צבע ממאכלים ומשקאות, לא נוטים לשנות את הגוון שלהם בכלל לאורך שנים, חזקים מספיק כדי לעמוד בעומסי לעיסה סטנדרטיים וישארו שלמים ואסתטיים למשל זמן רב מאוד. למרות שמדובר בכתרים חזקים כדאי, בבחינת "לא להתגרות בגורל" להימנע משימוש בשיניים לפתיחת אריזות למשל או פיצוי אגוזים או גרעינים. מעבר לכך, את הכתר יש לצחצח בדיוק כמו שן טבעית, חשוב להגיע אל השיננית אחת לחצי שנה לפחות ולא לדלג על ביקורות אצל רופא השיניים.

כמה זמן מחזיק כתר חרסינה?

כתר4 חרסינה איכותי שיוצר במעבדת שיניים מקצועית והונח על ידי רופא בעל ניסיון יכול להחזיק מעמד עד 10 שנים ללא כל צורך בהחלפה. מרבית הכתרים ידרשו החלפה לאחר כ-6 עד 7 שנים. חשוב לזכור שככל שנשמור על היגיינה דנטלית גבוהה יותר כך גם בריאות הכתרים תישמר שכן אותם גורמים המשפיעים על השיניים הטבעיות שלנו משפיעים גם על הכתרים.

תשובות לשאלות נפוצות:

האם כל כתרי החרסינה זהים מבחינת איכות?

ישנן מספר חברות המייצרות דפי חרסינה לצרכים דנטליים כאשר רמת האיכות של החרסינה תלויה הן בהרכב המדויק של החומר והן בשיטות הייצור של הכתרים. בבואנו לבחור כתר חרסינה חשוב לשאול את רופא השיניים לגבי רמת האיכות של הכתר וכמובן המעבדה בה הוא עתיד להיות מיוצר. מרבית רופאי השיניים יעבדו אך ורק עם כתרים איכותיים כדי להעניק למטופליהם תוצאה אסתטית ועמידה אך ישנם רופאים המציעים כתרים זולים במיוחד באיכות נמוכה יותר. אם קיבלתם הצעת מחיר להנחת כתר שנמוכה באופן משמעותי מהמחירים המקובלים יש להתייחס לכך במשנה זהירות. בהקשר זה חשוב לדעת שרופא השיניים מחויב על ידי משרד הבריאות להסביר למטופל על סוגי הכתרים השונים ולתת לו תעודה בה הרכב החומרים המדויק של הכתר הנבחר.

האם כל רופא יכול להניח כתר חרסינה?

באופן עקרוני כן, בהחלט. הנחת כתרים היא חלק בלתי נפרד מהכשרתו ועבודתו של רופא שיניים, גם רופא מתחיל שזה עתה סיים את לימודיו יודע כיצד להניח כתר. כתרי חרסינה מאוחרים למתכת הם הנפוצים בותר ברפואת השיניים ואין רופא שיניים שלא יכול להרכיב אותם. עם זאת, לניסיון יש תפקיד גדול בהנחה נכונה של כתר. רופא שיניים נוסה ידע כיצד להניח את הכתר תוך שמירה על קו החניכיים, בצורה ישרה ואסתטית. כאשר מדובר על כתרים מאוחים לזירקוניה או כתרי חרסינה מחוזקת כמו כתרי EMAX למשל ישנה חשיבות מכרעת לבחירת רופא שיניים מנוסה. הנחה של כתרים אלו דורשת לא רק ציוד ייעודי אלא גם שימוש בפרוטוקולים ספציפיים המחייבים הכשרה וניסיון.

כמה עולה כתר חרסינה?

מחירו של כתר חרסינה תלוי הן באיכותו והן בסוגו כשהמחיר ההתחלתי הוא כ-1700 ש"ח לכתר חרסינה מאוחה למתכת. כתרים בעלי בסיס זירקוניה למשל עולים כמה אלפי שקלים טובים ואילו עלותו של כתר EMAX נמצאת בטווח בין השניים.

האם כתר יכול ליפול?

כתר שהונח על ידיד רופא שיניים בעל ניסיון, עשוי מחומרים איכותיים ומיוצר במעבדה בה טכנאים מומחים בתחומם לא יפול בקלות רבה כלל וכלל. באופן כללי, כתר שנפל הוא מאורע נדיר מאוד שכן הכתר מודבק בחוזקה רבה לשן הטבעית. עם זאת, במידה והשן סובלת מחזרה מחודשת של עששת או אם המטופל סבל ממכה באזור הלסת כתר עשוי להשתחרר ממקומו. במקרים נדירים אלו חשוב לפנות מיד למרפאת השיניים כדי לקבל הוראות לשמירה על הכתר והשן עד להגעה למרפאה. יש להגיע למרפאה ללא דיחוי לטיפול בכתר.

האם אפשר לעשות כתר חרסינה בשיניים אחוריות?

כתר חרסינה מתאים במיוחד דווקא לשיניים קדמיות שבולטות בזמן חיוך, אכילה ודיבור בשל האסתטיקה הגבוהה של הכתרים. מכיוון שחרסינה רגישה מעט לשחיקה היא פחות מתאימה לשיניים אחוריות וההמלצה היא להשתמש בכתרים מסוגים אחרים