כתר זירקוניה


כתרים לשיניים הם חלק מ"ארגז הכלים" של רופא השיניים, חלק מהאמצעים העומדים לרשותו בבואו לשקם של שניזוקה מעששת או חבלה חזקה. כתרים אמנם קיימים ברפואת השיניים כבר עשרות רבות של שנים אך אין זה אומר שלא היו פיתוחים חדשים בתחום לאחרונה. אחד הפיתוחים המשמעותיים ביותר הם כתרי זירקוניה. כתר זירקוניה הוא לא רק פיתוח חדשני, הוא מהפכה של ממש בעולם רפואת השיניים. מה מיוחד בכתר זירוניה? מתי ממליצים להשתמש בזירקוניה על פני חומרים אחרים? האם יש לו חסרונות וכמה זה עולה? כל התשובות לשאלות אלו ונוספות אודות כתר זירקוניה במאמר שלפניכם.

ד"ר אבי בביוב מייסד ומנהל רפואי
ד"ר אבי בביוב 
מייסד ומנהל רפואי

מהו כתר לשיניים? מתי מקובל לעשות כתר?

כתר לשיניים הוא למעשה כיסוי לשן שעברה טיפול או זקוקה לחיזוק. הכתר "מתלבש" על השן ועוטף אותה ומגן עליה מפני שבירה, חבלה וחדירה של חיידקים מזיקים. הסיבה הנפוצה ביותר להנחת כתר היא לאחר טיפול שורש. טיפול שורש עשוי להשאיר את השן חלולה לחלוטין (או לכל הפחות באופן משמעותי). כמובן שלא ניתן להשאיר את השן כפי שהיא ולכן מקובל להניח עליה כתר.

מה ההבדל בין כתרים "ישנים" לכתרים מודרניים?

בעבר, נהגו להשתמש במתכות כדי לייצר כתרים לשיניים, לרוב מתכות אצילות (או חצי אצילות) שלא גורמות לתגובתיות בגוף האדם כמו זהב למשל. החיסרון בכתרים אלו הוא העובדה שהם נראו פחות טבעיים מהשיניים הסמוכות להם בשל השימוש במתכת שצבעה כהה ולא דומה כלל לצבע השיניים הטבעיות שלנו. למרות שהכתרים המתכתיים צופו בחרסינה, לאחר מספר שנים למתכות שאינן אצילות לגמרי נטייה ליצור אפרוריות מסוימת והאסתטיקה הכללית של השיניים נפגעה בשל כך. למתכות אצילות כמו זהב אין תגובתיות בגוף האדם אך כמובן שמבחינה אסתטית לא מדובר בשיפור. כיום עדיין ישנו שימוש בבסיס מתכת ליצור כתרים אך טכנולוגיות חדשות מחליפות כתרים אלו יותר ויותר. אחד הפיתוחים המשמעותיים ביותר בתחום הכתרים הוא השימוש בזירקוניה.

מהו כתר זירקוניה?

זירקוניה – זירקוניום אוקסיד, הוא חומר דמוי יהלום המשמש למגוון גדול של מטרות הן בתעשייה והן ברפואה כולל ברפואת השיניים. החומר עמיד בצורה יוצאת דופן (יהלום הוא החומר הקשה ביותר בטבע), בעל שקיפות הדומה מאוד לשיניים הטבעיות שלנו, לא נוטה לשחיקה ומכיוון שלא מדובר במתכת הוא תואם ביולוגית לגוף האדם בצורה מושלמת ללא כל תגובתיות. את הכתרים מייצרים במעבדה בעזרת ציוד טכנולוגי מתקדם, למעשה כמעט ללא מגע יד אדם. סריקות של השן נעשות במרפאת השיניים והנתונים מועברים לתוכנת מחשב שמתכננת את ייצור הכתר בדיוק מרשים ביותר, עד רמת המילימטר. הייצור של הכתר מותאם אישית לכל מטופל וכל שן. חוזקם של הכתרים מאפשר להשתמש בהם גם בשיניים אחוריות הנדרשות לעמוד בעומסי לעיסה כבדים מאוד בעוד שהגוון של הכתר מאפשר שימוש גם בשיניים קדמיות.

מה ההבדל בין כתר זירקוניה מונוליטי לזירקוניה מאוחה לחרסינה? 

ישנם שני סוגים של כתרי זירקוניה – מונוליטי ומאוחה (מחובר) לחרסינה. כתר מונוליטי מיוצר כמקשה אחת, פיסת זירקוניה המפוסלת על ידי תוכנת המחשב על פי מידות מדויקות. לרוב משתמשים בכתרים מונוליטיים כאשר השן עברה טיפול נרחב ולא די בכתר פשוט כדי לסיים את תהליך השיקום שלה. בעבר, כתרים מונוליטיים יוצרו ממתכת, הם אמנם עמידים אך לא אסתטיים. צבעה הטבעי של הזירקוניה אינו כהה כמו של כתרים מונטוליטיים אחרים והוא בהחלט מתאים לשימוש בשיניים אחוריות גם ללא כל כיסוי נוסף.

כתר זירקוניה מאוחה לחרסינה הוא כתר שבסיסו זירקוניה והחלק החיצוני שלו עשוי דפי חרסינה. כתרים אלו משמשים בעיקר בשיניים קדמיות בהן חוזקה של הזירקוניה משלב מצוין עם המראה הטבעי של החרסינה והאפשרות לייצר את הכתר כמעט בכל גוון להתאמה מושלמת ליתר השיניים.

מה היתרונות של כתר זירקוניה?

לכתרי זירקוניה יתרונות משמעותיים על פני כתרים אחרים:

  • עמידות גבוהה – זירקוניה היא חומר חזק במיוחד, כתרים אלו לא נוטים להישבר או להיסדק.
  • תאימות ביולוגית – זירקוניה אינה תגובתית בגוף האדם, היא לא מחלידה ולא מתפוררת, לא מתפרקת ולא "דולפת" לרקמות סמוכות. היא אינה מתכת אלא חומר דמוי יהלום.
  • שקיפות והחזר אור – לזירקוניה שקיפות הדומה לשיניים הטבעיות שלנו, החזר האור שלה גם הוא דומה מאוד לשן טבעית. התוצאה היא כתר שכמעט ולא ניתן להבחין בו (בטח שלא בעין בלתי מקצועית) גם במבט מקרוב.
  • מתאים לסובלים משחיקת שיניים – מכיוון שזירקוניה כמעט בלתי ניתנת לשחיקה כתרים אלו מתאימים במיוחד למי שסובל מברוקסיזם, שחיקת שיניים. עבור מטופלים אלו, כתר זירקוניה הוא בשורה של ממש.
  • אין צורך במתכת – השימוש בכתרי זירקוניה מייתר לחלוטין את הצורך בבסיס מתכת לכתר.
  • אסתטיקה גבוהה – כתרי זירקוניה מתאימים גם לשיניים קדמיות ומספקים תוצאות מאוד אסתטיות.

מה החסרונות של כתר זירקוניה?

החיסרון היחיד של כתר זירקוניה הוא מחירו הגבוה יחסית לסוגים אחרים של כתרים. הייצור של הכתר ועלות החומר עצמו הם האחראיים על המחיר הגבוה יחסית. עם זאת, מטופלים רבים בוחרים בכתרי זירקוניה בשל היתרונות הגדולים שלהם והעובדה שמדובר בכתר עמיד מאוד שיכול תחת תנאים אופטימליים להחזיק מעמד שנים רבות.

מתי מומלץ לבחור בכתר זירקוניה על פני סוגים אחרים של כתרים?

ההמלצה היא לבחור בכתר זירקוניה כמעט בכל מצב בו נדרש כתר. כתרים אלו איכותיים במיוחד ומתאימים הן לשיניים קדמיות והן לאחוריות כך שבכל שן בה עלינו להניח כתר – ההמלצה היא זירקוניה. עם זאת, בהחלט ישנם מקרים בהם רופא השיניים יאשר שניתן להסתפק בכתר מסוג אחר ועדיין להגיע לתוצאות מצוינות. אם אתם זקוקים לכתר בשיניים הדרך הטובה ביותר לבחור בין כתר זירקוניה לכתרים אחרים היא להתייעץ עם רופא השיניים. יחד עם הרופא, לאחר שקילת כל האפשרויות המתאימות והתחשבות גם בתקציב המטופל, יבחר סוג הכתר הנכון ביותר עבורכם.

מהו תהליך הנחת הכתר?

הנחת כתר היא השלב האחרון בשיקום שן חולה, לרוב לאחר טיפול שורש. בשלב זה, כל הטיפולים לריפוי השן הסתיימו לרבות ניקוי תוכן השן וחיטוי מלא. לפני שרופא השיניים יוכל לשלוח הוראות ייצור של הכתר למעבדת השיניים, עליו קודם כל לערוך מדידות מדויקות של השן. במקרה של כתר זירקוניה המדידות נעשות האמצעות ציוד ייעודי. הרופא למעשה סורק את השן לתוכנה שביכולתה להציג אותה בתלת מדד. המדידות מדויקות לרמת המילימטר (אחד היתרונות של כתר זירקוניה). הוראות הייצור נשלחות למעבדה בה מכשור מתקדם המייצר את הכתר לפי המדידות של הרופא. לאחר שהכתר הגיע, הרופא ירכיב אותו במקומו. התהליך פשוט מאוד ולא נמשך זמן רב, לרוב לא נדרשת אפילו הרדמה מקומית. הרופא מקבע את הכתר במקומו בעזרת דבק שיניים והמטופל משוחרר לביתו. לאחר כחמישה ימים עד שבוע, יש לחזור למרפאת השיניים לביקורת, כדי לוודא שהכתר אכן יושב במקומו כראוי. כשמדובר בכתר זירקוניה, תהליך הייצור הייחודי מבטיח שכמעט 100% מן הכתרים לא דורשים כל שינוי או התאמה מחודשת.

מהן ההנחיות לאחר הנחת כתר זירקוניה?

הרכבתו של כתר הוא השלב האחרון בטיפול בשן. הפעולה אינה כואבת ואינה כרוכה בתופעות לוואי מיוחדות או הגבלות רבות לאחר ביצועה. מותר לאכול שעתיים לאחר הטיפול כולל שתיית משקאות חמים, אפשר לצחצח שיניים כבר בערב הטיפול, אין צורך במשככי כאבים או אנטיביוטיקה, אפשר לחזור לשגרת החיים הרגילה כבר בבוקר לאחר הטיפול. ההנחיות היחידות שכדאי לשים לב אליהן כוללות לא לאכול מזונות קשים במיוחד או דביקים מאוד (כמו מסטיק למשל) או להשתתף בפעילויות שיש בהן סיכון לפגיעה בשיניים כמו משחקי כדור למשל למשך כשלושה ימים.

מתי מומלץ לחזור לרופא?

לאחר הנחת הכתר, יש לחזור לרופא לבדיקות שגרתיות אחרת לחצי שנה (בתדירות גבוהה יותר אם הרופא קבע זאת). כתרים אמנם יכולים להחזיר מעמד למעלה מ-7 שנים אך יש לתחזק אותם על ידי ניקוי שיניים יסודי על ידי שיננית וכמובן, בדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים כדי לוודא שהשן אכן נותרת בריאה. בנוסף לפגישות השגרתיות במרפאת השיניים יש להגיע ללא דיחוי במקרים הבאים:

  • אי נוחות – לאחר הנחת הכתר, תיתכן אי נוחו קלה למספר ימים. מדובר על תופעה טבעית שתחלוף מעצמה. אך אם אי הנוחות נמשכת, אם מופיעה נפיחות באזור הכתר, אם ישנו קושי לסגור את השיניים או ללעוס יש להגיע למרפאת השיניים לבדיקה.
  • כתר מתנדנד – כתרים מחוברים בחוזקה לשיניים ואינם צפויים להשתחרר. עם זאת, לפעמים בעקבות חבלה או נגיסה במזון קשה במיוחד כתר עשוי להתנדנד. במקרים אלו אין לנסות להוציא את הכתר ויש לקבוע פגישה במראת השיניים בהקדם. הרופא יבחן את מצב הכתר, הסיבה להשתחררות שלו ממקומו ויעשה ככל יכולתו להחזיר לכתר את יציבותו.
  • כתר סדוק – כתרים ישנים במיוחד עשויים להיסדק מפאת עייפות החומר. בכתרי זירקוניה לאומת זאת, הדבר כמעט בלתי אפשרי, בטח אם מדובר על כתר מונוליטי. עם זאת, במידה ומדובר על חרסינה מאוחה לזירקוניה, סדקים אכן אפשריים אם כי אינם נפוצים. אין לדחות טיפול בכתר סדוק ויש להגיע למרפאת השיניים לבדיקה בהקדם האפשרי.
  • כתר שנפל – במקרים נדירים, כתר עשוי ליפול בשלמותו. הדבר קורה בדרך כלל כאשר מקבלים מכה חזקה באזור הלסת או כאשר ישנה עששת חמורה תחת הכתר. הדבר יכול לקרות בעיקר בכתרים ישנים. במידה וכתר נפל, ניתן לנסות להחזיר אותו למקומו בעזרת דבק לשיניים תותבות או מעט משחת שיניים עד להגעה למרפאת השיניים. אם הכתר שלם ואין דלקת באזור שדורשת טיפול, לרוב רופא השיניים יוכל לקבע את הכתר חזרה למקומו.

כמה עולה כתר זירקוניה?

עלותו של כתר זירקוניה מגלמת בתוכה את עלות החומר ממנו הכתר מיוצר, תהליך הייצור, הנחת הכתר וכמובן הביקורים במרפאת השיניים ומלאכתו של הרופא. הזירקוניה היא חומר יקר יחסית לאחרים המשמשים ברפואת השיניים ומחירם של כתרי זירקוניה נעים בין כ-3000 לכ-5000 ₪ לכתר.

איך לבחור מרפאת שיניים להתקנת כתר זירקוניה?

הפרמטר החשוב ביותר בבחירת רופא שיניים הוא ניסיון. כשמדובר בכתרי זירקוניה יש לכך חשיבות גבוהה אף יותר שכן הנחה של כתר זירקוניה לא זהה לכתרים מסורתיים. נדרש ידע ספציפי וציוד ייעודי לכך. לכן, בחרו מרפאת שיניים בה כל הציוד הדרוש למדידה והרכבה נכונה של הכתר וכמובן – רופא שיניים בעל ניסיון, מומחיות גבוהה ומיומנות מתאימה. כתרי זירקוניה נחשבים לאיכותיים והעמידים ביותר מבין כל סוגי הכתרים הקיימים. כאשר הכתר מיוצר במעבדה איכותית ומונח על גבי השן על ידי רופא מיומן הוא לא רק יחזיק מעמד שנים רבות וירגיש בדיוק כמו שן טבעית – הוא יראה אסתטי במיוחד וישלב נהדר בקשת השיניים.

תשובות לשאלות נפוצות:

כמה שנים מחזיק כתר זירקוניה?

הזירקוניה עצמה היא חומר עמיד במיוחד לכן שבירה של הכתר כמעט בלתי אפשרית, התפוררות, סדקים ותופעות דומות ניתן לומר שלא מתרחשות כלל בכתרי זירקוניה, בטח ובטח שלא כתרים מונוליטיים. בהנחה שהכתר יוצר במעבדה מקצועית בשיטות מודרניות ומחומרים איכותיים, הורכב על ידי רופא בעל ניסיון והשן לא תסבול מבעיות מיוחדות – הכתר יכול להחזיק מעמד גם עד גיל 120. עם זאת, חשוב לזכור שכתר, כל כתר, מושפע גם מבריאות חלל הפה הכללית, השיניים הסמוכות והנגדיות לו ובריאות החניכיים, בדיוק כמו שן טבעית. לכן, שמירה על היגיינה דנטלית נאותה וביקורים סדירים במרפאת השיניים ואצל השיננית יבטיחו בריאות מקסימלית לכתר.

האם אפשר לעשות כתרי זירקוניה בשיניים קדמיות?

כן בהחלט, ואפילו מומלץ לא פעם לעשות דווקא כתר זירקוניה בשיניים קדמיות מכיוון שתכונת השקיפות והחזרת האור של הזירקוניה קרובה מאוד לשיניים הטבעיות שלנו. נהוג להרכיב כתר זירקוניה מאוחה לחרסינה וכך ליהנות הן מחוזקה של הזירקוניה כבסיס לכתר והן מהגוון והצורה הטבעיים של החרסינה. התוצאה מאוד טבעית ואסתטית.

האם כל רופא שיניים יכול לעשות הנחת כתר זירקוניה?

כל רופא שיניים מוסמך להניח כתרים אך כתר זירקוניה דורש הן ציוד ייעודי והן יכולת ביצוע ספציפית. רופאי שיניים שעובדים עם כתרי זירקוניה עברו הכשרה מתאימה ומחזיקים במרפאתם בחומרים ובציוד הנדרש לכך. על מנת להניח כתר זירקוניה בהצלחה על הרופא להחזיק בניסיון עם כתרים אלו לכן בבואנו לבחור רופא שיניים למטרת הנחת כתר זירקוניה הפרמטר החשוב ביותר הוא מידת ניסיונו.

האם כתר זירקוניה מומלץ לילדים?

באופן עקרוני ניתן להתקין כתר זירקוניה על שיניים קבועות אצל ילדים אך לא על שיני חלב. עם זאת, חשוב לדעת כי נדרשת יכולת טכנית גבוהה מאוד מן הרופא על מנת לעשות זאת וישנם פרוטוקולים ספציפיים ברפואת השיניים המנחים את הרופא כיצד להניח כתר זירקוניה בילדים. לא כל רופא מחזיק בידע והניסיון הדרוש לביצוע פרוטוקולים אלו. לכן, הבחירה ברופא השיניים כאן קריטית עוד בשלבים הראשונים, ממש בשלב האבחון בצורך בכתר ובהחלטה מאיזה חומר להכין אותו. רופא שיניים מנוסה, קפדן ובעל ידע בתחום ידע לתת את ההמלצה הטובה ביותר תוך מתן הסבר מפורט על היתרונות והחסרונות של כל אפשרות. יחד עם הורי הילד תתקבל ההחלטה בעד או נגד כתר זירקוניה בכל מקרה לגופו.