כתרים לשיניים


כתר לשיניים היא פרוצדורה נפוצה מאוד ברפואת השיניים המודרנית. הכתר הוא למעשה כיסוי לשן שעברה שיקום וטיפול והמטרה שלו היא לשמש שכבת מגן לשן. בעקבות טיפולי שיניים, לעיתים, השן נותרת חלולה (למשל לאחר טיפול שורש) או לא שלמה (למשל בעקבות הסרה של חומר שן רב בשל עששת). הכתר מכסה את השן ומגן עליה מפני חדירה מחודשת של חיידקים ושומר על שלמותה המבנית. לעיתים הכתר נתמך על ידי מבנה (סתימה יצוקה, מבנה יצוק המיוצר לפי מידות במעבדה או יתד) ולעיתים די בכתר בלבד כדי לשקם את השן ולהחזיר לה את שלמותה. סיבות נוספות להנחת כתר על השיניים הן אסתטיות בעיקרן – כדי לטפל בשן עקומה או שבורה, שן ששינתה את צבעה או בשל חבלה בשן שגרמה לסדק או שבר חמור.

ד"ר אבי בביוב מייסד ומנהל רפואי
ד"ר אבי בביוב 
מייסד ומנהל רפואי

אילו סוגי כתרים קיימים ומה מאפיין כל סוג של כתר?

סוגי הכתרים נבדלים ביניהם בעיקר בסוג החומר ממנו הכתר עשוי. כיום, ישנם סוגי כתרים רבים העשויים הן מחומרים מסורתיים והן מחומרים מתקדמים המיוצרים בטכנולוגיה חדשנית. סוגי הכתרים הקיימים הם:

כתר חרסינה מאוחה למתכת (PFM)

הפיתוח של כתרי חרסינה מאוחים למתכת אפשר לשלב בין החוזק של המתכת לבין האסתטיקה של החרסינה להשגת תוצאות מרשימות. הכתר מיוצר ממתכות אצילות או חצי אצילות המכוסות בשכבת חרסינה. המחיר הנוח של כתרים אלו ככל הנראה הפך אותם לסוג הכתר הנפוץ ביותר בשימוש כיום. היתרון הגדול של כתרי חרסינה מאוחים למתכת הוא בעובדה שהם מספקים פתרון מצוין במחיר נוח, לא דורשים מיומנות מיוחדת מרופא השיניים, מיוצרים במעבדות מקומיות ומציעים רמה טובה מאוד של אסתטיקה גם בשיניים הבולטות באכילה ובדיבור. עם זאת, לא מומלץ להשתמש בהם בשיניים קדמיות בשל חשש ליצירת פס מתכתי בקו החניכיים ולפגיעה באסתטיקה. המחיר של כתרי חרסינה משתנה בהתאם לסוג המתכת בשימוש, סוג ואיכות החרסינה וכמובן מומחיות הרופא. עם זאת, מדובר בפתרון מצוין בעל תוצאות פונקציונאליות ואסתטיות נהדרות גם בטווחי המחיר הנמוכים יותר.

יתרונות: מחיר נוח ותוצאות מצוינות, ניתן להרכבה על ידי כל רופא שיניים, מיוצר במעבדות מקומיות, קל להחלפה.

חסרונות: חרסינה היא חומר עדין יחסית שיש לשמור על שלמותו, פחות מומלץ לשיניים קדמיות, לא מומלץ כלל עבור מי שרגיש למתכות.

כתר חרסינה מלאה

טכנולוגיה חדשה יחסית שמוכיחה את עצמה בשנים האחרונות ומשלבת בין הלובן והאסתטיקה של החרסינה לבין חוזק ועמידות מרשימים. על ידי חימום החרסינה בטמפרטורה גבוהה, ניתן לייצר כתר שכולו חרסינה מבלי להשתמש בבסיס מתכת. כתרים אלו מתאימים לשימוש הן בשיניים קדמיות והן אחוריות, עבור מי שרגיש למתכות ומאפשרים לשלב כתרים במערך שיקום כללי של חלל הפה גם כאשר מדובר בשן אחת. החיסרון הוא המחיר הגבוה יחסית לכתרים מאוחים והעובדה שלא כל רופא שיניים מחזיק במיומנות הנדרשת להרכבתם.

יתרונות: חזק ועמיד, אסתטי מאוד, ניתן לשלב במערך שיקום דנטלי נרחב.

חסרונות: לא ניתן להרכיב בכל מרפאת שיניים, מחיר גבוה יחסית לכתר מאוחה למתכת.

כתר זירקוניה

זירקוניה (זירקוניום אוקסיד) היא חומר דמוי יהלום המיוצר בתהליכים מתקדמים להשגת קשיחות ושקיפות גבוהים מאוד (בדומה לזירקונים בתעשיית התכשיטים). כתרי זירקוניה נחשבים לאיכותיים ביותר מבין כל סוגי הכתרים – הם אינם נשחקים (מומלצים לסובלים מחריקת שיניים – ברוקסיזם), הגוון הטבעי שלהם תומך בהחזרת אור המדמה שיניים טבעיות, הם בעלי תאימות ביולוגית גבוהה ביותר (לזירקוניה אין כל תגובה בגוף האדם כלל שלא כמו מתכות מסוימות), מתאימים לשימוש הן בשיניים קדמיות והן באחוריות ועמידים לאורך שנים רבות מאוד. מרבית כתרי הזירקוניה בשיניים קדמיות מאוחרים לחרסינה כדי ליצור התאמה מושלמת לגוון השיניים הסמוכות אך בשיניים אחוריות עושים שימוש בכתרי זירקוניה מלאים. הגוון הטבעי של הזירקוניה מספיק מבחינה אסתטית עבור שיניים אחוריות ללא צורך לצפות אותן בחרסינה. היתרונות של כתרי הזירקוניה הופכים אותם לפופולאריים מאוד בשנים האחרונות והתקדמות הטכנולוגיה מוזילה את עלות הייצור שלהם כל העת מבלי לפגוע באיכותם.

יתרונות: עמידות וחוזק, מתאים גם לשיניים אחוריות וגם לקדמיות, תאימות ביולוגית גבוהה, אין בעיה של רגישות למתכות או היווצרות פס מתכתי בקו החניכיים, החזר אור הדומה לשיניים טבעיות.

חסרונות: מחיר גבוה יחסית לכתרים אחרים, נדרשת מיומנות וניסיון להרכבת הכתר כראוי.

כתר (E-MAX (Lithium Disilicate אימקס

מיוצר במעבדת החברה בשוויץ, עשוי מחרסינה דחוסה (מלאה) בשילוב זכוכית בטכנולוגיה ייחודית. כתרים אלו נחשבים לבעלי איכות גבוהה במיוחד, הם עמידים, ניתנים לשימוש הן בשיניים קדמיות והן אחוריות ומתאימים לשילוב במערך שיקום דנטלי נרחב. החיסרון היחיד של כתרים אלו הוא מחירם הגבוה והעובדה שכל התאמה ותיקון יכולים להיעשות רק במעבדה מורשית ספציפית לכתרים אלו.

יתרונות: אפשר להזמין את הכתר בשילוב עם ציפוי שיניים, גשרים ואמצעים שיקומיים אחרים ישירות מן המעבדה ובכך להתאים את הגוון של כל השיניים המשוקמות באופן מושלם, כתר עמיד במיוחד ואיכותי.

חסרונות: לא פשוט להרכבה ולא כל רופא שיניים מחזיק ביכולות ובמיומנות הנדרשת, תיקונים והתאמות יעשו רק במעבדה מורשית.

כתר יצוק

כתרים מסורתיים אשר שימשו ברפואת השיניים עשרות שנים לפני פיתוחם של כתרים אחרים. כתרים אלו עשויים מתכת כהה כך שהם לא אסתטיים במיוחד, אך הם בהחלט עמידים וחזקים מאוד ויכולים לשאת בעומסי לעיסה כבדים ולכן מתאימים לשימוש בשיניים טוחנות אחוריות. כיום אין שימוש רב בכתרים אלו למעט במטופלים המעדיפים כתר בתקציב נמוך במיוחד עם עמידות גבוהה על חשבון האסתטיקה הדנטלית הכללית.

כתר גלוונו/כתר קפטק (captek)

כתר העשוי משכבת זהב 24 קראט המצופה לרוב בחרסינה. היתרון של כתרים אלו הוא בתאימות הביולוגית הגבוהה שלהם בגוף האדם, בשמירה על בריאות חניכיים מרבית ואסתטיקה (הזהב מכוסה שכבת חרסינה ואינו נראה דרכה כלל). למרות שלכתרים אלו מספר יתרונות כיום ממעטים להשתמש בהם בשל מחירם הגבוה יחסית לכתרים אחרים המציעים תוצאות זהות במחיר השווה לכל כיס.

כתר אקריל

כתר העשוי חומר פלסטי ומשמש באופן זמני בלבד. לעיתים, עד לייצור כתר קבוע יש צורך בהנחת כתר זמני, זה הוא כתר האקריל. הכתר הזמני יוחלף לאחר מספר ימים עד שבועות בכתר קבוע.

כתר טרומי

משמש ברפואת השיניים לילדים להגנה על שן חלב שעברה טיפול עד לנפילתה באופן טבעי. שיני החלב של ילדים צעירים בדרך כלל לא זקוקות לטיפול מיוחד, כשהן בריאות וללא בעיות דנטליות הן יוחלפו בבוא העת על ידי שיניים קבועות. אך באותם מקרים נדירים בהם שן חלב סובלת מעששת חמורה וזקוקה לטיפול הרופא עשוי להמליץ על כתר שיגן עליה עד לנפילתה הטבעית.

איך בוחרים את סוג הכתר?

רופא השיניים ימליץ על סוג הכתר שיתאים יותר מן האחרים הן מבחינה פונקציונלית והן אסתטית אך יקח בחשבון גם התקציב של המטופל ואת תהליך הנחת הכתר. הרופא יסביר את שיקוליו ולעיתים יציע יותר מאופציה אחת כאשר כולן כמובן עמידים ומתאימים למיקומה של השן אך ברמות אריכות ימים ומחירים משתנות. רופא שיניים מקצועי, בעל ניסיון וידע ידע להתאים את הכתר הטוב ביותר לכל מטופל באופן אישי ולכל שן ספציפית תוך איזון בין תקציבו של המטופל לבין איכות הכתר.

כמה זמן כתרים "מחזיקים"? האם הם דורשים החלפה?

כתר באיכות גבוהה שיוצר במעבדה מקצועית והונח על ידי רופא שיניים מנוסה יכול לשרת את בעליו נאמנה 7 עד 10 שנים ללא בעיות מיוחדות כלל. מרבית הכתרים יחזיקו מעמד בין 6 ל-7 שנים אך כמובן שאורך חייו של הכתר תלוי לא רק באיכותו הראשונית. כדי לשמור על הכתר חשוב מאוד לזכור שהכתר מושפע מאותם גורמים המשפיעים על השיניים הטבעיות שלנו – עששת ומחלות חניכיים, עישון מוצרי טבק, חוסר היגיינה בחלל הפה ואי הקפדה על טיפולי שיננית. שמירה על היגיינה דנטלית גבוהה ועל ביקורים סדירים במרפאת השיניים תעזור לוודא שהן השיניים הטבעיות והן אלו שכוסו בכתרים ישארו בריאות, חזקות ואסתטיות למשל שנים קדימה.

תשובות לשאלות נפוצות:

האם כתר יכול ליפול?

כתר קבוע אינו נוטה להשתחרר ממקומו, וודאי אם הוא הונח על ידי רופא שיניים בעל ניסיון העושה שימוש בחומרים דנטליים איכותיים. אך כתרים אינם בלתי פגיעים לחלוטין והם יכולים להשתחרר בעקבות חבלה חזקה לשן או בשל מחלת חניכיים, נסיגת חניכיים או חזרתה של עששת לאזור. הדרך הטובה ביותר לוודא את שלמותו של הכתר היא לא לדלג על ביקורות במרפאת השיניים בהן הרופא יכול לוודא שהשן בריאה והכתר יושב במקומו כראוי. באותם מקרים נדירים ביותר בהם כתר משתחרר, חשוב מאוד לפנות מיד למרפאת השיניים לקבלת הנחיות וקביעת תור להחזרת הכתר למקומו (אפשרי במרבית סוגי הכתרים אך תלוי גם בסיבה שבגינה הכתר נפל). אין להשאיר את השן כפי שהיא לאורך זמן מחשש לשלמותה ובריאותה.

מה ההבדל בין כתר לשיניים קדמיות לבין כתר לשיניים אחוריות?

סוג הכתר נבחר על ידי רופא השיניים יחד עם המטופל ומתמקד במענה על הצורך הדנטלי של השן הספציפית. ההבדל בין כתרים קדמיים לאחוריים נעוץ בעיקר בצורך לשמור על אסתטיקה גבוהה מאוד בשיניים הקדמיות ועל חוזק ועמידות בשיניים האחוריות. השיניים הקדמיות שלנו בולטות מאוד בזמן אכילה ודיבור אך לא נדרשות לעמוד בעומסי לעיסה כבדים. לכן, סוג הכתר שיבחר יתמקד בהתאמה מושלמת לגוון השיניים האחרות ולמבנה שלהן על חשבון עמידות לעומסי לעיסה. עבור כתר לשיניים אחוריות הנושאות בעומסי לעיסה כבדים אך כמעט ולא נראות כלפי חוץ, המצב הפוך – הכתר חייב להיות עמיד במיוחד אך ניתן להתפשר מעט על האסתטיקה שלו.

כמה עולה לעשות כתר?

מחירו של כתר תלוי במידה רבה בחומר ממנו הוא מיוצר כאשר כתר חרסינה מאוחה למתכת הוא הזול ביותר ואילו כתרי זירקוניה הם היקרים ביותר. מטבע הדברים, ככל שהכתר מיוצר מחומר עמיד  ואיכותי יותר על ידי מעבדה בה טכנאים מומחים בתחומם, כך מחירו יעלה. למחירו של הכתר עצמו יש להוסיף את שכרו של רופא השיניים כמובן. מחירם של כתרים מתחיל בכמה מאות שקלים ויכול לעלות לכמה אלפי שקלים עבור כתרים איכותיים במיוחד.

כתרים לשיניים

האם הנחת כתר כואבת?

הנחת הכתר הוא השלב האחרון בתהליך שיקום השן. רק לאחר שכל הטיפולים תמו ורופא השיניים מרוצה מהתוצאה הוא יניח את הכתר הסופי והקבוע (לעיתים יש צורך בכתר זמני כדי לאפשר החלמה). בשלב זה השן נמצאת במצב בריא ותפקידו של הכתר הוא סך הכל לשמור על המבנה היציב והשלם שלה. התהליך כולו נעשה ללא כל מעורבות של החניכיים או השן עצמה, הוא מהיר וכמעט ולא מורגש.

איך מתכוננים להנחת כתרים בשיניים?

כתר הוא השלב האחרון בשיקום שן חולה, בדרך כלל אחרי טיפול שורש או טיפול משמעותי דומה. לכן, למעשה כל ההכנות שרופא השיניים נדרש לעשות כבר נעשו בשלב הנחת הכתר. מבחינת הטיפול עצמו והמטופל אין הכנות מיוחדות שיש לעשות. הנחת הכתר היא פעולה פשוטה מאוד שבדרך כלל גם לא דורשת הרדמה. לכן, אם מגיעים להנחת כתר קבוע בלבד אין צורך בהכנות כלשהן, אין צורך להיות בצום או להימנע מתרופות שנוטלים באופן קבוע, אפשר לאכול ולשתות כרגיל ואין צורך להכין מלווה שיחזיר אתכם הביתה.

איך מניחים כתרים לשיניים?

הנחת הכתר עצמה נעשית בכיסא הרופא בשכיבה חלקית או מלאה, בדרך כלל ללא צורך בהרדמה כלל. אם ישנו כתר זמני הרופא יסיר אותו, לאחר מכן יניח את הכתר הקבוע על השן. הרופא יוודא שהכתר "יושב" כמו שצריך, שהוא מתאים בצורתו וגודלו לשן שדורשת טיפול, לא מפריע לשיניים הסמוכות וכמובן מתאים גם לשיניים המקבילות. הרופא יבקש לסגור את הפה ולהרגיש האם הכתר אינו בולט מידי או מפריע בצורה כלשהי. לאחר שהרופא מוודא שהכל כשורה הוא יקבע את הכתר לצמיתות בעזרת דבק ייעודי.

מה ארגיש אחרי הנחת הכתר?

עקרונית, לא מרגישים דבר למעט תחושת לחץ קלה מאוד ואולי מעט חוסר נוחות באזור החניכיים והפה בגלל שהרופא "התעסק" עם האזור. אלו יעברו תוך כמה שעות ללא כל התרבות. מעבר לכך, הנחת כתר היא פעולה פשוטה מאוד, אין לה תופעות לוואי כלשהן, היא מהירה ולא כוללת חוסר נוחות מיוחדת למטופל. היא נעשית ללא הרדמה במרבית המקרים ולוקחת זמן קצר. כאב, דימום, נפיחות וכן הלאה אינן תופעות לוואי שמשויכות עם הנחת כתר לשיניים כלל ואין חשש מהופעתן. עם זאת, אם אכן מופיעה חוסר נוחות מורגשת או כל תחושה או תופעה חדשה שלא הייתה לפני הנחת הכתר מומלץ מאוד להגיע למרפאת השיניים לבדיקה.

האם יש הנחיות מיוחדות לאחר הנחת כתר?

בדמה להליכים דנטליים אחרים, פשוטים ככל שיהיו, גם כאן מומלץ לא לאכול או לשתות שעתיים לאחר הטיפול. מדובר במשנה זהירות בלבד מכיוון שהכתר מודבק מאוד חזק כבר לאחר כמה דקות מהנחתו. כמו כן, הרופא ימליץ לא ללעוס מסטיק או לאכול מזונות דביקים במיוחד בבחינת לא להתגרות בגורל. מעבר לכך אין הנחיות מיוחדות אחרי כתר, אין תופעות לוואי כלשהן שיש לשים לב אליהן ואין צורך בתרופות אחרי הטיפול ואין צר להישאר להשגחה במרפאת השיניים אחרי ההליך. בשורה תחתונה מדובר על פרוצדורה מאוד פשוטה.

האם יש צורך בבדיקת מעקב אחרי הנחת כתר?

במרבית המקרים, רופא השיניים יבקש לחזור למרפאה כ-10 ימים לאחר הנחת הכתר רק כדי לוודא שהכל כשורה. הרופא ירצה לבדוק שהכתר יושב במקומו כראוי, שהוא לא מגרה את החניכיים או שיניים סמוכות. במרבית המטופלים מדובר על בדיקה שגרתית בלבד בה הרופא סך הכל רוצה להיות בטוח לחלוטין שהכתר אכן יחזיק מעמד מכאן והלאה ללא קושי מיוחד כלשהו.

איך מחליפים כתר ישן?

כל אמצעי שחזורי בסופו של דבר יצטרך החלפה וכך גם כתרים. הפרוצדורה לא מורכבת וכוללת סך הכל הסרה של הכתר, ניקוי השן, מדידות והנחת כתר חדש. הטיפול לוקח פחות או יותר אותו זמן כמו כתר ראשון וגם כאן, אין תופעות לוואי מיוחדות או הנחיות שיש לפעול על פיהן באופן מיוחד. כתרים לשיניים לרוב יש להחליף לאחר כשבע עד עשר שנים.