שמירה על פה בריא

אנחנו רגילים לחשוב שרק סוכריות וממתקים מזיקים לשיניים כשבפועל יש שורה ארוכה של מאכלים שעושים זאת בלי שנשים לב – גם כאלה שנתפסים כבריאים ואכן תורמים לבריאות במישורים אחרים. אז הנה כמה מהמאכלים שכדאי להתרחק מהם אם רוצים לשמור על בריאות השיניים – או לפחות להיות מודעים לסכנה ולהקפיד לנקות היטב את חלל הפה לאחר שאוכלים אותם:

1. פירות הדר

אין ספק שפירות הדר הם בין המאכלים הבריאים ביותר שאפשר לצרוך. הם עשירים בוויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים, אך יש להם עוד תכונה שדווקא פוגעת בתרומה שלהם לבריאות הגוף, בייחוד בהיבט הדנטלי. פירות אלו מתאפיינים בחומציות גבוהה מאוד – מה שיכול עם הזמן לגרום להרס של האימייל – השכבה הקשיחה ביותר של השן שלנו – זו שמעניקה לה ציפוי והגנה. אנחנו לא מציעים להימנע לחלוטין מהפירות הבריאים האלו – אך חשוב להקפיד לצחצח היטב את השיניים ולשטוף את הפה בסוף הארוחה.

2. קפה

קפה יכול להזיק לפה שלכם

בניגוד למה שחלק מהאנשים חושבים, קפה דווקא נחשב למשקה בריא ביותר הודות לנוגדי החמצון הרבים שמצויים בו ומסייעים להפחית את הסיכון לדלקות ולסרטן. עם זאת, למשקה הפופולרי יש גם נטייה קצת פחות חיובית – להחתים את השיניים. אותה ההשפעה מורגשת אפילו כשלוגמים מהאח הקטן והבריא יותר שלו – התה. גם תה מכיל כמות מסוימת של קפאין שבמינונים גבוהים יכולה להחתים את השיניים. זו אמנם בעיה שביקור אצל השיננית יכול לפתור – אך חשוב להיות מודעים אליה ולהקפיד על ניקוי של השיניים אם אתם צורכים הרבה מהמשקאות האלו.

3. חטיפים עמילניים

חטיפים כאלו מכילים כמות גבוהה של עמילן – חומר אשר נוטה להידבק על השיניים ונחשב קשה יותר להסרה

כולנו יודעים שלא בריא ללכת לישון אחרי שאכלתם שוקולד מבלי לצחצח את השיניים – אבל האם ידעתם שזה אפילו יותר גרוע לעשות זאת אחרי שאכלתם חטיפי צ'יפס או חטיפים מטוגנים אחרים? חטיפים כאלו מכילים כמות גבוהה של עמילן – חומר אשר נוטה להידבק על השיניים ונחשב קשה יותר להסרה. שאריות העמילן נחשבות אפילו עיקשות יותר מהשוקולד – שבדרך כלל נמס ומוסר בקלות בשטיפה פשוטה של חלל הפה.

4. פירות יבשים

הפירות היבשים נוטים להידבק על השיניים וקשה יותר להסיר את החלקיקים שהם מותירים בחלל הפה

ט"ו בשבט אמנם מאחורינו, אך יש אנשים שנהנים מהפירות המתוקים האלו לאורך כל השנה. הפירות היבשים נוטים להידבק על השיניים וקשה יותר להסיר את החלקיקים שהם מותירים בחלל הפה. בנוסף, הם ברוב המקרים גם פחות בריאים מהפירות הטריים מכיוון שהם מכילים כמויות גבוהות יותר של סוכר. לכן מומלץ להפחית בצריכתם או לכל הפחות לצחצח היטב את השיניים לאחר מכן.

5. קרח

לעיסה שלו קרח מהווה את אחת הסיבות לנזקים בשיניים כמו שברים, סדקים או זעזועים

בקיץ הישראלי, אנשים רבים מחפשים כל דרך להתקרר. אחת התופעות המסוכנות ביותר לשיניים מהבחינה הזאת היא לעיסה של קוביות קרח. הקרח אמנם נמס במהירות, אך הלעיסה שלו מהווה את אחת הסיבות לנזקים בשיניים כמו שברים, סדקים או זעזועים. זה לא שאי אפשר ליהנות מקרח מרענן בקיץ – אך עדיף שהוא יהיה בתוך המשקה – ואם אפשר, כדאי שהמשקה יהיה מים.