שחזור שיניים

השיניים שלנו חזקות ועמידות, יכולות לעמוד בעשרות שנים של שימוש, ממשיכות איתנו מגיל הילדות ועד גיל הזהב. אך לעיתים, יש צורך לטפל בשן שנשברה או נסדקה, סובלת ממחלה דנטלית או זקוקה לשחזור.

כיצד משחזרים שיניים? מה האפשרויות?

מה גורם לסדק או שבר בשן?

סדק או שבר בשן נגרם בדרך ככל בשל חבלה, מכה חזקה או הפעלת לחץ רב על חומר קשה במיוחד. אך לפעמים, שברים וסדקים נגרמים גם בגלל עששת או מחלת חניכיים שמחלישות את השן.

מה גורם לחורים בשיניים?

הגורם מס' 1 לחורים בשיניים היא כמובן עששת. עששת היא מצב בו חיידקים מזיקים חודרים לתוך פנים השן והורסים אותה. אם הם מתרבים ללא בקרה הם יכולים לגרום לנזק ניכר – חור בשן. ללא טיפול, חורים בשיניים לא מחלימים אלא רק מחמירים. כדי לטפל בחור בשן הרופא ינקה את הזיהום שנוצר בעזרת מכשור דנטלי (לרוב הרדמה מקומית פשוטה או ללא הרדמה כלל) וימלא את החור בסתימה.

איך משחזרים שיניים?

יש כמה דרכים לשחזור שיניים:

סתימה לשיניים

אמצעי השחזור הנפוץ ביותר הוא ככל הנראה הסתימה. שן שסובלת מעששת ויש בה חור נשארת חלולה לאחר הטיפול בה. כדי לשמור על שלמותה ועל האסתטיקה שלה הרופא ממלא את החור בחומר ואוטם את השן תוך שחזור המבנה המקורי שלה. יש שני סוגים נפוצים של סתימות:

אמלגם

סתימות מתכת כהות שכולנו מכירים ויש לרובנו מילדות. אלו סתימות חזקות מאוד, עמידות לעשרות שנים, לא יקרות ואין להן תופעות לוואי מכל סוג (למרות חששות מדליפת מתכות אל חלל הפה אין לכך כל עדות).

סתימות לבנות

עשויות חומר פולימרי, לעיתים בשילוב יונימר הזכוכית ליצירת מראה עם מעבר אור טוב יותר וחוזק רב יותר. מתאימות לשימוש הן בשיניים אחוריות והם קדמיות בשל צבען הלבן.

השלמת שן שבורה

שן שנשברה קלות בדרך כלל אפשר להשלים ללא צורך בטיפולים מורכבים מידי כל עוד השבירה אינה כתוצאה מעששת. אם מדובר על עששת הרי שיש לטפל בה קודם ורק אחר כך לדאוג לפן האסתטי. אך במרבית המקרים, שבר קטן בשן, במיוחד שן קדמית קורה בגלל לעיסת מזון קשה במיוחד או חבלה ואלו ניתנים לתיקון פשוט על ידי שימוש בחומרים מרוכבים. חומרים אלו משמשים ברפואת השיניים למגוון מטרות, הם פשוטים לאפליקציה, נפוצים ולא יקרים מה שהופך אותם למאוד פופולאריים. הרופא יכול לשחזר שן עם חומר מרוכב תוך זמן קצר ללא צורך בחזרה אל המרפאה לבדיקות והתאמות שונות – מדובר על טיפול מהיר עם תוצאות מצוינות.

ציפוי שיניים

מי שסובל מסדק קטן, שברים עדינים או מראה שיניים עקום במקצת וצהבהב יכול לפנות לאופציה של ציפוי שיניים כאמצעי שחזורי. הדרך הפשוטה ביותר לשחזר שן בעזרת ציפוי היא על ידי שימוש בחומרים מרוכבים. מדובר על שיטה וותיקה, אמינה ולא יקרה לציפוי שיניים. דרך נוספת היא על ידי ציפוי בדפי חרסינה להם יתרונות גדולים מאוד הן אסתטיים והן פונקציונליים (למשל, חרסינה לא סופחת צבע ממזון). שיטות נוספות כוללות פלטות מוכנות כמו שיט לומינריס. היתרון של ציפוי שיניים במצב זה הוא כפול – הן אפשרות לטפל במבנה שיניים עקום או סדוק ושבור והן יצירת ציפוי השומר על מראה לבן ונקי.

כתרים לשיניים

דרך נוספת לשחזר שן שסובלת מסדק או שבר או עברה טיפול שיניים מורכב בעקבות עששת היא על ידי הנחת כתר. ישנן סוגים רבים של כתרים והבחירה ביניהם נעשית כשילוב בין חוזק הכתר למראה שלו. כך למשל בשיניים אחוריות נהוג להעדיף כתר חזק ועמיד גם אם הוא פחות אסתטי כי השיניים הטוחנות זקוקות לחוזק רב כדי לאפשר לעיסה. בשיניים קדמיות לאומת זאת, אפשר להעדיף כתר לבן ואסתטי שלא נועד לעמוד בעומסי לעיסה גדולים כדי לשמר את הנראות של החיוך.

שחזור שיניים קדמיות

כשמדובר בשחזור שן קדמית מטרת העל היא איזון בין חוזק לאסתטיקה כשהפן האסתטי לרוב מקבל משקל רב יותר. מכיוון ששיניים קדמיות לא נושאות בעומסי לעיסה כבדים אין צורך בחומר חזק במיוחד. לכן, שחזור שיניים קדמיות לרוב נעשה על ידי חומרים מרוכבים. אם מדובר על סתימה הרי שיש העדפה לסתימות לבנות כמובן וכתרים העשויים חומר איכותי ואסתטי במיוחד כמו למשל זירקוניה.

מה עושים אם לא ניתן להציל את השן? איך משחזרים שן חסרה?

במידה ורופא השיניים משוכנע שלא ניתן לשחזר את השן ואין ברירה אלא לעקור אותה הפתרון הטוב ביותר הוא השתלת שיניים. כיום, ישנן מספר שיטות לביצוע השתלת שיניים כולל כאלו המתאימות למי שסובל מעצם דלילה או נמוכה. עיקר ההליך הוא השתלת שתל במקום השן שאבדה ושחזור כותרת השן על ידי מבנה שיקומי. ניתן באופן זה לשחזר שיניים קדמיות או אחוריות בצורה מאוד יעילה. של דנטלי איכותי שנעשה על ידי רופא שיניים מקצועי יכול להחזיק מעמד שנים רבות, להיראות אסתטי ונאה ולמעשה להחליף את השן לחלוטין על כל המשתמע מכך.