להתגבר על הפחד מרופא השיניים

גם אתם חוששים מהביקור אצל רופא השיניים? גם לכם קורה שאתם מתעלמים מכאבים בשיניים או מבעיות בחניכיים עד שהן הופכות חמורות יותר רק בגלל שאתם מעדיפים להימנע בכל מחיר מלשבת על כיסא הטיפולים במרפאה?

קודם כל תרשו לנו להרגיע אתכם ולספר שאתם ממש לא לבד. פחד מרופאי שיניים, או בשמו המקצועי יותר "חרדה דנטלית", נחשב לאחד הפחדים הנפוצים והמוכרים ביותר ברחבי העולם. הפחד הזה מתחיל בילדות, במקרים מסוימים כתוצאה מחוויה שלילית אחת במרפאה שנחרטה בזיכרון, ועשוי להמשיך ללוות אותנו עוד שנים רבות, לפעמים גם בבגרות ובמקרים מסוימים אפילו לכל החיים.

אם נתעלם, הבעיה לא תיעלם

אנשים שסובלים מחרדה דנטלית יעדיפו כאמור לדחות טיפולים רפואיים שאינם נדרשים, עד שהם מגיעים למצב שבו הכאב הופך בלתי נסבל. למרבה האירוניה, לעיתים אם מטפלים בבעיה בשלבים הראשונים שלה, הטיפול כלל לא יכאב ויסתכם לכל היותר באי נוחות זמנית. אולם כאשר מתעלמים מהבעיה, היא נוטה להחמיר ולהתעצם, עד שלא יהיה מנוס מטיפולים כואבים ויקרים יותר שרק יהיו מאתגרים יותר למטופל ויעצימו את הפחד מהביקור במרפאת השיניים.

לכן, ראשית חשוב להבין שתמיד כדאי להימנע מלדחות את הקץ. חשוב להגיע למרפאת השיניים כשהבעיה עוד קטנה ובכך לשפר את הסיכויים לטיפול קל ונעים יותר. זכרו כי כאב בשיניים, דימום מהחניכיים, ריח רע מהפה או רגישות לחום ולקור הם סימנים שמאותתים כי משהו לא מתנהל כשורה בבריאות הדנטלית שלנו. אלו נורות אזהרה שחשוב ליחס להם את מלוא החשיבות כדי לשמור על בריאות הפה עוד שנים רבות.

איך מנצחים את החרדה הדנטלית?

אנחנו במרפאה של ד"ר אבי בביוב מקפידים להעניק יחס אישי לכל אחת ואחד מהמטופלים שלנו ולבצע את הטיפולים במלוא הרגישות, הסבלנות והאדיבות. כדי שנוכל להציע גם לכם את הטיפול הטוב ביותר, חשוב שגם אתם תרגישו חופשיים לדבר איתנו, לחלוק בתחושות שלכם ולספר לנו על הפחדים שלכם או של ילדיכם.

השלב הראשון בדרך להתגברות על הפחד היא קודם כל לדבר עליו – לעסוק בו, לנתח אותו ולא להתעלם ממנו. בשלב השני נוכל לשקול ביחד דרכים להתגבר עליו.

חרדה דנטלית היא כאמור בעיה נפוצה ביותר ולכן גם יש לא מעט שיטות מוכחות להתגברות עליה. לדוגמה, רבים חוששים מזריקת ההרדמה שיכולה להיות כרוכה בכאב רגעי. אולם כיום ניתן להשתמש בטכניקה של הרדמה ממוחשבת, טכנולוגיה חכמה שמפזרת באופן איטי את חומר ההרדמה, בצורה שמפחיתה במידה דרמטית את הכאב.

דרך נוספת להפחית את עוצמת הפחד נקראת Tell, Show, Do. זו שיטה שהוכחה במחקרים כדרך להפחית את החרדה ובבסיסה עומדת תובנה פשוטה – ככל שמבינים יותר על הטיפול, כך פוחדים ממנו פחות. כדי לעשות זאת, ראשית הרופא יסביר מה הוא הולך לבצע, לאחר מכן ידגים את הפעולה על איבר אחר, כמו זרוע, ורק לבסוף, כשיקבל הסכמה מהמטופל, הוא יבצע אותה בחלל הפה.

ויש עוד מגוון דרכים שבהן נוכל לעזור לכם להתגבר על הפחד ולבצע את הטיפולים החיוניים שיעזרו להציל את השיניים ולהחזיר לכם את החיוך לפנים. כדי לעשות זאת, נשמח שתשתפו אותנו בחששות שלכם וביחד נמצא את הדרך הטובה ביותר לנצח אותם אחת ולתמיד.