כתר לילדים

כתרים דנטאליים הם חיפויים במבנה של שיניים שמוצמדים לשן טבעית שנוצר בה נזק וזאת על מנת להעניק להעניק לה מראה טבעי, בריא ואסתטי. כאשר מדובר בילדים מטופלים, לעיתים עולה הצורה לבצע תיקון ושחזור של השן לצורה הטבעית שלה בעקבות היווצרות של עששת או בעיה מבנית כתוצאה מהאופן שבו השיניים צומחות. השימוש בכתרים דנטאליים לילדים משפר את התפקוד והמראה של השן.

ד"ר אבי בביוב מייסד ומנהל רפואי
ד"ר אבי בביוב 
מייסד ומנהל רפואי

מהו כתר לילדים?

כתר דנטאלי הוא כיסוי במבנה של שן שמוצמד אל השן הטבעית על מנת להשיב לה את המבנה והתפקוד המקורי שלה. כתר לילדים מבוצע בגלל סיבות שונות בין אם מדובר בשיקום של שיני חלב, התפתחות חמורה ונרחבת של עששת, שבר בשן כתוצאה מטראומה או שיני חלב שלא התפתחו כראוי. במקרים של ילדים בגילאי 5-10, יכול להיווצר ריקבון בשיניים שגורם לחורים גדולים בשני משטחים או יותר בפה. השיניים הופכות להיות מאוד חלשות ולכן לעיתים הפתרון של סתימה הוא לא אפשרי (כיוון שהסיכוי שהסתימה תישבר או תנשור הוא גבוה). במקרים אלה, כתר לילדים יהווה פתרון יותר יעיל כיוון שהוא יכול להחזיק עד אשר שיני החלב ינשרו (בסביבות גיל 12).

מדוע צריכים כתר לילדים?

מעבר לתיקון שן פגועה, חשוב לטפל בשיני חלב בגלל מספר סיבות. שכבת האמייל של שיני החלב דקה יותר מהשכבה שנוצרת על שיניים של מטופל מבוגר וזה הופך אותן ליותר רגישות להתפתחות והתפשטות של עששת וריקבון. כתר לילדים לא רק מציל את השן מריקבון אלא גם מגן על השיניים ומונע את התפשטות העששת לאזורים נוספים בפה. באמצעות הכתר ניתן לשחזר את התפקוד, הגודל והמבנה של השיניים ואף לשמור על המרווחים שבין השיניים הקבועות ולסייע להם לצמוח במיקום הנכון בפה. כתרים לילדים עוזרים להתפתחות של העצמות והשרירים בלסת, הם מאפשרים לעיסת מזון, הם מונעים ריקבון נוסף ומסייעים בפיתוח יכולת הדיבור של הילד בצורה תקינה.

כתר לילדים מנירוסטה

כתרים דנטאליים מנירוסטה הם הסוג השכיח היותר בו משתמשים ברפואת שיניים לילדים. כתרים לילדים מנירוסטה נחשבים למאוד עמידים אך במקרים שבהם המטופל אלרגי למתכות,  הם עלולים לגרום לגירוי ברקמות בפה. כתרים מנירוסטה הם פחות אסתטיים כיוון שהם כסופים אך כיוון שמדובר במצב זמני (עד אשר השיניים הבוגרות והקבועות יצמחו), הורים רבים בוחרים באפשרות הזו עבור ילדיהם.

כתר לילדים מנירוסטה עם ציפוי לבן

על מנת לשפר את המראה של כתרים מנירוסטה (במיוחד כאשר משתמשים בהם עבור השיניים הקדמיות) ניתן לבחור באפשרות של כתרים מנירוסטה עם ציפוי פלסטיק לבן. החלק האחורי של הכתר נשאר כסוף בעוד שחלק הקדמי של הכתר מצופה בפלסטיק לבן. על מנת שהחלק הקדמי ייצמד למתכת, מוסיפים נפח לכתר וזה גורם לכתרים להיראות יותר עבים ומעוגלים. ציפוי הפלסטיק עלול להישבר לאורך זמן במיוחד כאשר מדובר בילדים שחורקים שיניים או בעקבות בלאי שנוצר מלעיסה מוגברת וחזקה של השיניים האחוריות.

כתר לילדים מרצועות מורכבות וכתרי שרף

כתרים מסוג זה נחשבים למאוד אסתטיים והם מצריכים מיומנות גבוהה של הרופא המטפל בעת הנחת הכתר. ההליך של כתרים דנטאליים לילדים מסוג רצועות מורכבות או כתרי שרף הוא גם ארוך יותר ולכן גם קשה יותר ליישם אותם על מטופלים מאוד צעירים שלא יכולים לשתף פעולה. במידה וההורים בכל זאת מעוניינים לבחור באחת מהאופציות הללו, ההליך לרוב יבוצע תחת הרדמה כללית. כתר לילדים מרצועות מורכבות עשוי מחומר מילוי לבן שנראה מאוד טבעי כיוון שניתן להתאים את הגוון שלו לצבע הטבעי של שיניי המטופל. החיסרון של כתרים אלה הוא שהם חשופים לספיגה של כתמי מזון וזה יכול לגרום לשינוי בגוון הכתר. הגוון יכול גם להשתנות במידה והמטופל אינו מקפיד על צחצוח תקין וקבוע של השיניים או שאינו עושה שימוש בחוט דנטאלי. כתרים דנטאליים שעשויים משרף נחשבים לפחות עמידים מכתרים שעשויים מנירוסטה וקיים סיכוי גבוה יותר שייווצר בהם סדק או שבר. עם זאת, מדובר בבחירה שתעניק לפה מראה מאוד אסתטי והכתרים מהווים בחירה אידיאלית עבור שיקום של שיניים קדמיות (ניתן כמובן גם ליישם אותם על שיניים אחוריות). כתרים אלה מגנים גם מפני היווצרות של לחות והם מצריכים פחות שיוף של השן המקורית.

כיצד מבוצע הליך הרכבת כתר לילדים?

הליך הרכבת כתרים דנטאליים לילדים מבצעים לרוב בפגישה אחת אצל רופא השיניים (שלא כמו אצל מטופלים מבוגרים שם לרוב נדרשים מספר טיפולים). בכל הליך של הרכבת כתרים דנטאליים אצל ילדים (ללא קשר לסוג הכתר שנבחר) ישנם כמה שלבים הרופא מבצע. בשלב הראשון, הרופא יימרח ג'ל על החניכיים והלחיים שמסביב לשן על מנת להקהות את האזור. לאחר מכן הוא יזריק חומר הרדמה מקומי באזור שמסביב לשן שמנסים לשקם על מנת להרדים לחלוטין את האזור ולמנוע תחושת כאב או אי נוחות. לאחר מכן, הרופא יניח סכר שיניים (חתיכה קטנה שעשויה לרוב מלטקס וזאת על מנת ליצור בידוד בין השן המטופלת לשאר השיניים בפה) ויבצע חור קטן על השן על מנת לאבטח אותו עם מנגנון שעשוי ממתכת. הרופא יבצע גם הסרה של עששת וריקבון שנוצר בפה באמצעות שימוש במקדחה מיוחדת. מכשור זה גם יאפשר לרופא השיניים לעצב את השן כך שניתן יהיה להלביש עליה את הכתר באופן מוחלט ויציב. בשלב האחרון של ההליך, רופא השיניים ילביש את הכתר כאשר שלב זה משתנה בהתאם לסוג הכתר שנבחר. במידה ונבחרו כתרים דנטאליים מנירוסטה, רופא השיניים יבחר בגודל הכתר שהכי יתאים לשן בה מטפלים כאשר הכתר ילוטש וימולא במלט. לאחר מכן, הרופא יניח ויילחץ את הכתר למיקום שעל השן ולבסוף יבצע הסרה של המלט או כל פסולת נוספת שנוצרה ויבצע שטיפה של פה המטופל. במידה ומדובר בכתרים מסוג זרקוניה למשל, רופא השיניים ימלא את מבנה השן שעשויי ממעטפת הפלסטיק בקומפוזיט ולאחר מכן ישתמש באור מיוחד על מנת להקשיח ולייצב את הקומפוזיט.

מהו סכר שיניים ולמה הוא חשוב?

במהלך טיפול הרכבת כתר בשיניים, רופא השיניים משתמש בסכר שיניים שיוצר הפרדה בין השן בה מטפלים לבין שאר השיניים בפה. הסיבה לכך היא שסכר השיניים מגן על הלחיים, הלשון והחניכיים של המטופל והוא שומר על השן מבודדת ויבשה במהלך הטיפול (הכרחי כיוון שהאזור המטופל חייב להישאר יבש ובאמצעות הסכר ניתן לשלוט בלחות שנוצרת בפה). הסכר גם מונע מהילד לבלוע או לשאוב פנימה חומרים שבהם הרופא משתמש במהלך הטיפול (שנשטפים מהפה רק בתום ההליך).

סוגי הרדמות עבור ילדים

חרדה דנטאלית היא מונח שמוכר בתחום רפואת השיניים והוא קיים אצל מטופלים ילדים ומבוגרים. כיוון שחלק לא קטן מהילדים חווים חרדה כאשר הם מגיעים למרפאת השיניים, ישנם מספר סוגי הרדמות שמבוצעות על מנת שניתן יהיה לבצע בקלות טיפולי שיניים והרכבת כתרים לילדים.

  • גז צחוק – תחמוצת חנקן שמעורבבת עם חמצן וניתנת למטופל באמצעות מסכה קטנה שמונחת על האף ודרכה מוזרם הגז. השפעת גז צחוק היא מאוד מתונה והיא מאפשרת למטופל להרגיש רגוע אך לחלוטין ערני בזמן הטיפול. עצם השימוש במסכה יכול לגרום לחרדה או תחושת אי נוחות אצל הילד וכיוון שהמסכה מצריכה מהמטופל לנשום דרך האף, במידה וקיים גודש באף, סוג הרדמה זה לא יהיה יעיל.
  • תרופת הרגעה – ניתן ליטול תרופת הרגעה (בצורת סירופ או כדור) על מנת ליצור הרפיה אצל הילד ולשכך את תחושת החרדה.
  • אינפוזיה – במקרים שבהם נדרש לבצע טיפול נרחב בפה שכולל הרכבת כתרים למספר רב של שיניים, קיימת אפשרות של מתן תרופת הרגעה דרך הוריד באמצעות חיבור אינפוזיה.
  • זריקת הרגעה – סוג הרדמה פחות שכיח אך מדובר באפשרות שיכולה לעזור לטפל בילד שחש חרדה גבוהה ושסוגי ההרדמה האחרים פחות רלוונטיים עבורו.

למה לצפות לאחר הרכבת כתר לילדים?

תחושת אי נוחות אצל ילדים ביום הראשון שלאחר טיפול הרכבת כתר לשיניים היא שכיחה ונובעת כתוצאה מגירוי של עיסת השן והרקמה הרכה שמסביב לשן בה נגעו במהלך הטיפול. ניתן לתת לילד משככי כאבים על מנת להקל על תחושת האי נוחות אך במידה והכאב נמשך למעלה מ – 24 שעות, מומלץ להתייעץ עם רופא השיניים. הילד צריך להימנע מלעיסה של מזון עד אשר חוסר התחושה בפה נעלם על מנת שהוא לא יינשך את השפה או הלחי ויגרום לפציעה משמעותית. ילדים לעיתים יפעילו לחץ רב תוך כדי מציצה, לעיסה או נשיכה של האזור הקהה בפה מבלי להבין את החוזק שהם מפעילים על אותו אזור ולכן יש לשים לב שהילד לא מבצע פעולות עם הפה שיכולות לגרום לנזק משמעותי. במידה והילד מתלונן על כך שאינו מצליח ללעוס או לנשוך כראוי, יש לפנות אל רופא השיניים ואז יכול להיות שתידרש התאמה נוספת של הכתר על מנת ליצור נשיכה נכונה של הלסתות בפה. יש לוודא שהילד מקפיד על צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטאלי ושטיפה עם מי פה על מנת למנוע הצטברות נוספת של ריקבון בשיניים. מומלץ להגיע מספר רב יותר של פעמים במהלך השנה לביקורת במרפאת השיניים במקרים של ילדים שקיימת אצלם נטייה לפתח עששת.

כתרים לילדים או סתימה – מה עדיף?

כאשר נוצרים חורים קטנים בשיניים, קל יותר לבצע טיפול כמו סתימה בשן אך במידה ולא מטפלים בזמן, החורים עלולים להתרחב ואז יידרש טיפול נרחב יותר. במקרים שבהם נוצרים חורים גדולים בפה, שבר בשיניים או הצטברות ריקבון רב, סתימה לא תמיד מהווה פתרון מתאים ואז נדרשת הרכבת כתר לשיניים. סתימות לשיניים הן יעילות לכיסוי חורים שנוצרים בפה לאחר הסרה של הצטברות עששת. רופא השיניים מסיר את העששת ולאחר מכן ממלא את החור בשן בשרף, מחליק, מלטש ומבריק את השן. ללא תיקון והנחת הסתימה, החור ממשיך להתרחב ונוצרת בו שכבה עבה יותר של חיידקים שגורמים לנזק נוסף. סתימות נחשבות לפחות יקרות מכתרים לשיניים והן יעילות בפתרון מצבים רבים אך כאשר מדובר בחור רחב או בריקבון שכבר הגיע עד לעצב השן, אפשרות זו לא מתאימה. כתרים לעומת זאת מיועדים לתיקונים נרחבים יותר בפה והם יעילים במקרים שבהם צריך לטפל למשל בסדק או שבר בשיניים ובהגנה על שיני חלב עד שהן נושרות גם כאשר מדובר בשיניים הטוחנות (ולא רק בשיניים הקדמיות בפה). כתרים הם אמנם יקרים יותר אך מדובר בהשקעה לטווח ארוך שתמנע נזק מהותי לשיניים בפה ואת הצורך בטיפול נוסף. היתרון הנוסף של כתרים הוא שניתן לבחור באפשרות של כתר בגוון שזהה לגוון השן הטבעית שבפה וליצור מראה יותר אסתטי. במרבית מן המקרים, לא ניתן בכלל לזהות שמדובר בכתר שמורכב על השן ולא בשן הטבעית.